Çorum Radyo Televizyonu ÇRT

‘Öğrenci Sayısı 19 Bine Ulaştı’

öğrenci sayısı
13 Ekim 2017

HİTÜ’de Öğrenci Sayısı 19 Bine Ulaştı
Doluluk Oranı %92 Oldu

Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Reha Metin Alkan, 2011 yılından sonra açılan lisans programlarıyla kayıt olan öğrenci sayısına göre doluluk oranının %92 olduğunu belirtti.

 Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Reha Metin Alkan, söyleşide öğrencilerle bir araya geldi.

2017-2018 Eğitim Öğretim Yılının başlamasıyla birlikte Hitit Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Ethem Erkoç Konferans Salonunda Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Reha Metin Alkan, öğrencilerle buluştu.

Hitit Üniversitesi Öğrenci Konseyi tarafından organize edilen programa Rektör Alkan’ın yanı sıra, Hitit Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Bıyık, Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Müdürü Menderes Suiçmez, Öğrenci Konseyi Başkanı Arslan Canyurt ile akademik personel de katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan program, Öğrenci Konseyi Başkanı Arslan Canyurt’un açılış konuşmasıyla devam etti. Göreve geldikleri ilk günden beri üniversitenin ve öğrencilerin menfaatleri doğrultusunda hizmet etmeye azim ve kararlılıkla devam ettiklerini belirten Canyurt, “Atatürk’ün ‘Bütün umudum gençliktedir’ sözleri ışığında, kendimizi alanlarımızda yetiştirmek, donanımlı hale getirmek ve mensubu olduğumuz büyük Türk Milletine borcunu ödemek mecburiyetindeyiz. İçte ve dışta ülkemizi zor duruma düşürmek, aciz ve çaresiz bırakmak isteyenlere karşı her daim teyakkuzda olma bilinci ile hareket ediyoruz. Üniversitemiz öğrencileriyle Üniversitemiz yönetimi arasındaki iletişimi sağlıklı bir şekilde yürütmek, sorunları birinci elden tespit ederek çözüm yollarına en kısa zamanda ulaşmanın çabasındayız.  Bu vesileyle bizlere desteğini her zaman gösteren, sorunlarımıza ve taleplerimize duyarlı olan ve çözüm iradesi gösteren Rektörümüze çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

 

“Üniversite Olmak Zaman İster”

Canyurt’un konuşmasının ardından kürsüye Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Reha Metin Alkan geldi. Üniversitenin daha iyi hale gelebilmesi ve büyümesi için yoğun gayret sarf ettiklerini dile getiren Rektör Alkan, “Sizlerle beraber olmak çok keyifli. Yaptığımız her işin odağında siz varsınız ve her şeyi sizin için yapıyoruz. Bizim yaptığımız işlerin sizin tarafınızdan nasıl algılandığı daha önemli. Üniversitemizin daha iyi hale gelebilmesi ve büyümesi için çok yoğun gayret sarf ediyoruz. Esas olarak, sizlere bunların yansıması bizim açımızdan çok önemli. Üniversite olmak mı, üniversite kurmak mı? Bu soru çok önemli. Üniversite kurmak için sadece paraya ihtiyacınız var. Üniversite olmak mantalite değişikliğini gerektiriyor. Üniversite olmak çok ciddi bir entelektüel birikim gerektiriyor. Bu bir süreci gerektirir. Biz gücümüz yettiği kadar üniversite kurmaktan ziyade üniversite olmaya gayret çalışıyoruz. Üniversite olmak kolay bir iş değil. Bu yüzden de yavaşta olsa sağlam adımlarla ilerliyoruz. Bu organizasyonu düzenleyen başta Öğrenci Konseyi Başkanı Aslan Canyurt’a ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Etkinliğimizin en güzel şekilde verimli geçmesini diliyorum” ifadelerini kullandı.

 

“Doluluk Oranı %92”

Soru-cevap şeklinde devam eden söyleşide Rektör Alkan, Üniversite olarak bugün gelinen noktada 19.000 öğrenciye ulaşıldığını, üniversitenin başta akademik kadro olmak üzere hemen her alanda, nitel ve nicel anlamda büyüme ivmesi yakaladığını vurguladı. Ülke genelinde doluluk oranının lisansta %84 iken Hitit Üniversitesi’nde 2011 yılından sonra açılan lisans programlarımıza kayıt olan öğrenci sayısına göre doluluk oranının %92 olduğunu dile getiren Prof. Dr. Alkan, yakalanan bu oranın üniversitede 2011 yılından bu yana yeni açılan bölümlerin ne denli doğru seçildiğini, özellikle bölüm açmada benimsenen istihdam odaklılık yaklaşımımızdaki isabetin en somut çıktılarından da birisi olduğunu vurguladı.

 

Akademik Personel Sayısı 694’e Çıktı

Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Reha Metin Alkan tarafından unvanı yükselen ve ataması yapılan akademik personele cübbeleri giydirildi.

Üniversitede “Profesör” unvanına yükselen Fen Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hakan Güngüneş’e Profesör cübbesi ve Tıp Fakültesi Dahili Tıp Bilimleri Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalına ataması yapılan Doç. Dr. Fatmagül Başarslan’a Doçent cübbesi Rektörümüz Prof. Dr. Alkan tarafından giydirildi.

2011 yılında akademik personel sayısı  16 Profesör, 20 Doçent ve 77 Yardımcı Doçent olmak üzere toplam öğretim elemanı sayımız 349 iken şu an itibarıyla Üniversitemizde gerçekleşen son atamalar ve unvanda yükselen akademik personelle birlikte, öğretim üyesi sayısı 49 Profesör, 51 Doçent ve 195 Yardımcı Doçent olmak üzere 295’e, toplam öğretim elemanı sayısı ise 694’e ulaştı.

« | »

Haber hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?