Çorum Radyo Televizyonu ÇRT

Muhteşem Yetenek Osmancık’ta

muhtesemyetenek
12 Aralık 2014

muhtesemyetenek

Muhteşem Yetenek Osmancık’ta
Balmumu Heykelleri, Gerçeğinden Ayırt Edilemiyor

Osmancıklı Balmumu heykel sanatçısı çalışma atölyesini Osmancık’ta açtı.

Yapmış olduğu, ünlülerin ve tanınmış kişilerin balmumu heykelleri Türkiye’nin çeşitli müzelerinde sergilenen genç sanatçı Kerim Kaplan çalışmalarını memleketi olan Osmancık’ta sürdürüyor.

Kerim Kaplan’ın son eseri ise merhum sinema sanatçısı Tuncel Kurtiz oldu. Muhteşem bir çalışma sonucu ortaya çıkan balmumu heykeli, gerçeğinden ayrıt etmek neredeyse çok zor.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Görsel sanatlar öğretmenliği bölümünden mezun olan Kerim Kaplan son 3-4 yıldır balmumu heykel çalışmalarına ağırlık verdiğini söyledi.

Çalışmalarını Osmancık’ta ki atölyede sürdüren Kaplan, ilham verici bir atmosfere sahip olduğun için Osmancık’ı tercih ettiğini ifade etti.

Yurt dışında ve Türkiye’nin çeşitli müzelerinde balmumu heykel eserlerinin sergilendiğini belirten Kerim Kaplan, son çalışması olan Tuncel Kurtiz balmumu heykelini bir buçuk ay gibi bir süre içinde tamamladığını belirti.

Kaplan, Tuncel Kurtiz heykelini, sanatçının doğum günü olan 1 Şubat’ta İstanbul’da bir sanat galerisinde sergilemeyi planlıyor.

Üstün yeteneği ile taktir toplayan Kerim Kaplan, Tuncel Kurtiz heykelini çalıştığım esnada, sanatçının seslendirdiği şiirleri dinleterek ilham aldığını ifade etti.  Kaplan “Kurtiz’de olduğu gibi diğer heykelleri yaparken de onların eserlerini dinleyerek, onların ruh hallerini heykellerime yansıtmaya çalışıyorum” dedi.

Yorumlar

« | »

Haber hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?