Çorum Radyo Televizyonu ÇRT

Müdürler Anlattı, Muhtarlar Dinledi

mudurlerkonustumuhtarlardinledi
05 Ekim 2018

Çorum Valiliği’nin düzenlediği muhtarlar buluşması toplantısı geniş bir katılımla gerçekleştirildi. 210 köy muhtarının katıldığı toplantıda köylerin ve muhtarın sorunlarından ziyade müdürlüklerin faaliyetleri ve kurumların muhtarlardan istekleri konuşuldu. Toplantıda zaman darlığı gerekçesiyle, muhtar derneği başkanlarının dışında çok az sayıda köy muhtarı konuşma fırsatı yakalayabildi.

Çorum Emniyet Müdürlüğü konferans salonunda Vali Necmeddin Kılıç başkanlığında yapılan toplantıya daire müdürleri, kurum yöneticileri, ile genelindeki köy ve mahalle muhtarları katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını Çorum Valisi Necmeddin Kılıç yaptı. Muhtarların önemine dikkat çeken Vali Kılıç, “Muhtarlar toplumun lideridir” dedi.

Muhtarların bulundukları bölgelerde asayişle ilgili, köylerdeki huzuru ve ekonomik kalkınmayı sağlamakla ilgili ciddi görevleri olduğunu hatırlatan Kılıç, muhtarların köy kanunu kitabını mutlaka okuması gerektiğini söyledi.

Köy Muhtarlarının birleştirici, bütünleştirici bir rol oynamasını gerektiğini savunan Kılıç, yapılan eleştirilere ve suçlamalara karşı daha olgun yaklaşmalarını, köy halkının gönlünü alarak sorunların çözümü için çalışmaları gerektiğini belirtti. Kılıç “Muhtarlar köyün lideri olmalıdır. Adil bir yönetim ortaya koyarak köy halkının vazgeçilmezi haline gelmelidir” dedi.  İl yöneticileri, kurum amirleri ve muhtarların bir aile olduğunu söyleyen Kılıç, muhtarların tüm kurum yöneticileriyle iş birliği içerisinde çalışmalarını istedi.

Kırsal bölgede yapılan çalışmalar hakkında da bilgiler veren Vali Kılıç, kapatılan jandarma karakollarının yeniden açılacağını duyurdu. Kılıç, uygun binaların bulunması halinde karakol binası olarak kullanılacağını ve kolluk kuvvetlerinin kırsalda yeniden bir yapılanma içerisine gireceğini söyledi.

Muhtarların köylerinde yaşayan yardıma muhtaç kişilerle ve yetimlerle yakından ilgilenmesini isteyen Vali Kılıç, “Bu kişileri bize bildirin. Sosyal Yardımlaşma Vakfı aracılığıyla gerekli yardımlar yapılmaktadır” dedi. Kılıç ayrıca kış ayı öncesi kömür dağıtımlarını da sürdüğünü ifade ederek yeteri miktarda kömür bulunduğunu açıkladı.

Vali Necmeddin Kılıç’ın konuşmasının ardından İl Jandarma Komutanı Albay Abdurrahman Başbuğ, Çorum Emniyet Müdürü Murat Kolcu ve daire müdürleri sırayla kürsüye gelerek. Kurumlarını faaliyetleri hakkında bilgiler verdi. Muhtarlardan da bazı taleplerde bulunan kurum yöneticileri, kendilerine yardımcı olunmasını istediler.

Toplantıda, Müftülük, Nüfus Müdürlüğü, Tarım İl Müdürlüğü, Milli Eğitim Müdürlüğü, Orman İşletme Müdürlüğü, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü, Sağlık İl Müdürlüğü, YEDAŞ, İmar ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Müdürlüğü ve İl Özel İdaresi adına kurum yöneticileri söz aldı.

Toplantı sonunda zaman kalmadığı gerekçesiyle tüm muhtarlar adına sadece muhtar deneklerinin başkanlarına söz verildi.

Yorumlar

« | »

Haber hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?