Çorum Radyo Televizyonu ÇRT

Mecitözü’nde Kadın Çiftçilere Eğitim

mecitozu-kadin-egitim
1 Nisan 2015

Mecitözü’nde Kadın Çiftçilere Eğitim
Talep Olursa Kadınlar İçin Biçerdöver ve Traktör Kursu Açılabilir

Mecitözü İlçesi’nde kadın çiftçiler eğitimden geçti. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Türkiye Ziraat Odaları Birliği arasında imzalanan “Kadın Çiftçi Eğitimi” işbirliği protokolü kapsamında kadın çiftçilere değişik alanlarda kurslar verildi.

İlk etabı tamamlanan eğitimler sonunda kursiyerlere sertifikaları düzenlenen törenle verildi.

Mecitözü Ziraat Odası Başkanlığı tarafından organize edilen kurslara 60 kadın çiftçi katıldı. Kadın çiftçilere değişik alanlarda 5 günlük kurs verildi.

Mecitözü Öğretmenevi toplantı salonunda yapılan belge dağıtım törenine Mecitözü Kaymakamı Ahmet Demirci, Belediye Başkanı Ünal Yavuz, Gıda ve Hayvancılık İl Müdürü Elfaz Ermiş, Mecitözü Ziraat Odası Başkanı Satılmış Köse, Mecitözü İlçe Tarım Müdürü Korutürk Kekeç ve kursiyerler katıldı.

Törende konuşan Mecitözü Kaymakamı Ahmet Demirci, her alanda başarılı olan kadınların tarımda da başarı olacaklarına inandığını söyledi.

Mecitözü Belediye Başkanı Ünal Yavuz’da ilçede sulama sistemi projesiyle 30 bin dönüm arazinin suyla kavuşacağını açıkladı. İlçede seracılığın geliştirilmesi gerektiğini belirten Yavuz, bu konuda açılacak kurslara da destek vereceklerini ifade etti.

Gıda ve Hayvancılık İl Müdürü Elfaz Ermiş’te konuşmasında talep edilmesi halinde kadınlar için traktör ve biçerdöver kurslarının da açılabileceğini söyledi.

Kursa katılan kadın çiftlilerde aldıkları eğitimden memnun olduklarını ve açılacak yeni kurslara da katılmak istediklerini söylediler.

Kadın çiftçilere katılım belgelerini Kaymakam Ahmet Demirci, Belediye Başkanı Ünal Yavuz, Gıda ve Hayvancılık İl Müdürü Elfaz Ermiş, Mecitözü Ziraat Odası Başkanı Satılmış Köse, Mecitözü İlçe Tarım Müdürü Korutürk Kekeç verdiler.

Mecitözü Ziraat Odası Başkanı Satılmış Köse ÇRT’ye yaptığı açıklamada kurslar hakkında bilgi verdi. Köse, önümüzdeki aylarda mantarcılık, peynircilik ve seracılık kurslarının da açılacağını duyurdu.

 

Yorumlar

« | »

Habere 1 Yorum Yapılmış

Haber hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?