Çorum Radyo Televizyonu ÇRT

Laçin’de Türbe Tartışmaları

Laçin’de Türbe Tartışmaları
12 Haziran 2012

Laçin’de Türbe tartışmaları yaşanıyor. İlçedeki bazı siyasiler ve belediye meclis üyeleri Belediye Başkan Erdal Altuntaş’ı zimmetine para geçirmekle suçluyor.

Ahmet Dede Türbesi’nin bakım ve onarım çalışmaları için gönderildiği iddia edilen 45 bin TL ödeneğin akıbeti ilçede tartışma konusu oldu.

Belediye Başkanı Erdal Altuntaş,  Ahmet Dede Türbesi’nin hayırsever vatandaşlar tarafından yapılması üzerine bu paranın farklı amaçlarla kullanıldığını belirtirken,  aralarında bazı belediye meclis üyelerinin de bulunduğu Laçinliler ise bu ödeneği zimmetine geçirdiği iddiasıyla belediye başkanı hakkında şikayetçi oldu.

İddialar üzerine Belediye Başkanı Erdal Altuntaş hakkında soruşturma açıldığı ve başkanın bu soruşturmalardan aklanarak çıktığı belirtildi.  Savcılığın da kovuşturmaya yer olmadığı yönündeki kararına rağmen tartışmalar sona ermedi.

MHP Laçin İlçe Başkanı Şuayip Karakuş, MHP İlçe Başkan Yardımcısı Fikret Çam, Eski Belediye Başkanı Muammer Çam, Belediye Meclis üyeleri İsmail Çam ve Halil İbrahim Karakuş yaptıkları açıklamada Ahmet Dede türbesinin bakım ve onarım çalışmaları için gönderilen ödeneğin 45 bin TL’lik ödeneğin ne türbe için, ne de başka bir yatırım için harcanmadığını iddia ettiler.

Laçin Belediye Başkanı Erdal Altuntaş’ta iddialara cevap verdi. Ahmet Dede türbesinin bakım ve onarım çalışmaları için gönderildiği iddia edilen 45 bin TL’lik ödeneği serbest kullanılabilen bir altyapı ödeneği olduğunu belirterek, bu paranın büyük bir bölümünün alt yapı hizmetleri için, bir kısmının ise Ahmet Dede türbesinin çevresindeki park düzenlemesi için kullanıldığını öne sürdü.

Yolsuzluk iddialarıyla ilgili gerek müfettiş soruşturmasından gerekse yargıdan aklanarak çıkığını belirten Başkan Altuntaş, iddiaları ortaya atanlar hakkında ceza davası açtığını söyledi.

Belediye meclis üyelerinin kendisine iftira ettiğini iddia eden Belediye Başkanı Altıntaş, “Bunların tamamı menfaatçidir. Laçin Belediyesi’nin parasını, kepçesini bunlara peşkeş çekseydim, yedirip içirseydim bunları konuşmazlardı” dedi.

Yorumlar

« | »

Haber hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?