Çorum Radyo Televizyonu ÇRT

Küresel Isınma ve Egzoz Emisyonları İlişkisi Anlatıldı

kurselisinmakonferansi
22 Eylül 2018

Çorum Belediyesi tarafından öğrencilere yönelik “Küresel Isınma ve Egzoz Emisyonları İlişkisi” konferans verildi.

Çorum Belediyesi ile Avrupa Birliği (AB) işbirliği ile 16-22 Eylül tarihleri arasında kutlanan Avrupa Hareketlilik Haftası münasebetiyle “Küresel Isınma ve Egzoz Emisyonları İlişkisi” konferans düzenlendi. Dün Buhara Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen konferansa Çorum Belediye Başkanı Zeki Gül, Belediye Başkan Yardımcısı Alper Zahir, AB yetkilileri ile ortaokul öğrencileri katıldı.

Konferansta açılış konuşmasını Belediye Başkanı Zeki Gül, yaptı. Avrupa Hareketlilik Haftası nedeniyle gerçekleştirilen etkinliklerden bahseden Gül, bugün “Otomobilsiz Kent” gününü hayata geçireceklerini hatırlattı.

Başkan Gül, konuşmasında şöyle dedi:

HEDEFİN GENÇLERE ANLATILMASI GEREKİYOR

“Belediyemizin şehrimize, daha da önemlisi hanım kardeşlerimize, engelli kardeşlerimize ve öğrencilerimize kazandırdığı bu güzel tesiste Hareketlilik Haftasını kutluyor olmaktan ayrıca memnuniyet duyduğumu belirtmek isterim.  Çünkü insanlarımıza, topluma; belli konularda bilinç kazandırmak amacıyla düzenlenen etkinliklerin, özellikle eğitim kurumlarında yapılmasını önemsiyorum. Ulaşılmak istenen hedeflerin önce, geleceğimiz olan gençlerimize anlatılması gerekiyor.

Geçtiğimiz Pazar günü Hareketlilik Haftasının başladığı ilk gün Klimalı Otobüs Duraklarımızda kitap okuma etkinliği yaptık.17 Eylül Pazartesi günü Ziya Gökalp İlköğretim Okulu Trafik Parkurunda çocuklarımıza Genel Trafik ve Trafikte Yayalara Saygı eğitimi verildi.  18 Eylül’de Engelli Eğitim Merkezimizde, engelli kardeşlerimizin trafikte karşı karşıya kaldığı sorunlara dikkat çekmek amacıyla “Engel Olma, Destek Ol” sloganıyla bir program yaptık.  19 Eylül’de bisikletli çocuklar faaliyeti yaptık. Bisiklet kullanımını teşvik etmek amacıyla gençlerimizle pedal çevirdik. Bisiklet sürdük.  Dün Karbon monoksit salınımının çevreye verdiği zararlara dikkat çekmek amacıyla bu salonda bir konferansımız oldu. Çevre mühendislerimiz, araç trafiğinin ortaya çıkardığı olumsuz durumları gençlerimize anlattılar.  Bugün ise Hareketlilik Haftasının amacına uygun olarak, dün yapılan eğitim faaliyetinin devamını yapıyoruz.

TOPLU TAŞIMAYI ÖZENDİRMEYE ÇALIŞIYORUZ

Toplu taşımayı özendirme, bu konuda yeni neslin bilinçli bir şekilde yetişmesini sağlamak amacıyla bu etkinlikleri yapıyoruz. Bu faaliyetlerin hepsi geleceğimizi şekillendirecek olan gençlerimizin, kendisine, ailesine, topluma, insanlığa faydalı olacak işler yapmasını, bu bilinci edinmesini teşvik etmek amacıyla yaptığımız faaliyetler.

Haftanın son günü olduğu için Otomobilsiz kent günü faaliyetimiz olacak. 15 Temmuz Hürriyet Meydanı ve Kentmeydanı arasındaki kısmı, trafiğe kapatacağız.  10-12 arası trafiğe kapattığımız caddemizde, vatandaşlarımızla birlikte önemli faaliyetlerimiz olacak.   Badminton, masa tenisi, uzak doğu sporları gibi branşlarda gösteri amaçlı sportif faaliyetlerimiz olacak. Engelli basketbol takımız bir gösteri sunacak. Bisiklet turlarımız olacak. Kısaca yarını, sportif faaliyetlerimizle her yaştan, her kesimden insanlarımızın katıldığı faaliyetlerle geçireceğiz.  Günümüzde motorlu araç odaklı ulaşım sistemlerinin şehirlerde neden olduğu sorunlar artıyor. Hava kirliliği başta olmak üzere, hareketsiz yaşamın ortaya çıkardığı sağlık sorunları ile baş başa kalıyoruz.  Bu sorunların önlemine yönelik tedbirleri şimdiden almak zorundayız.

BİSİKLET KULLANIMI ÇOK ÖNEMLİ

İlimizde kayıtlı araç sayısı 180 bine yaklaştı. Bu sayıların artması elbette önemli ama ortaya istenmedik sonuçlar da çıkarabiliyor.  Biz Çorum Belediyesi olarak, olumsuz etkinleri en aza indirmek için vatandaşlarımızı toplu taşıma araçlarına yönlendirmek istiyoruz. Cumhurbaşkanımızın bisiklet kullanımının teşvik edilmesi gerektiği konusunda söyledikleri çok önemli. Çorum Belediyesi olarak, Cumhurbaşkanımızın bu talimatını yerine getirmek, hareketli bir hayatı teşvik etmek amacıyla bu çalışmalarımıza devam ediyoruz.  Genel Başkanımız Recep Tayyip Erdoğan; milletimizin önüne, büyük hedefler koydu. 2023 hedeflerini koydu. 2053 hedeflerini koydu. 2071 hedeflerini koydu. Bu hedefler durduk yere konulan hedefler değil. Bu hedeflerle varılmak istenen noktayı iyi anlamamız lazım.

Ülke olarak, şehirler olarak, vatandaşlar olarak, millet olarak; sağlıklı bir gelecek için bu hedefleri yerine getirecek nesiller yetiştirmek zorundayız.  İnşallah bu faaliyetlerle, bu bilinçlendirme çalışmalarıyla daha güzel bir gelecek, gençlerimizi bekliyor. Gelecek nesillerimizi bekliyor.”

Başkan Gül’ün konuşmasının ardından konferansa geçildi. Bu bölümde Çorum Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü Çevre Mühendisi Mesut Osman Turan, küresel ısınma ile egzoz emisyonları ilişkisini öğrencilere anlattı.

Yorumlar

« | »

Haber hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?