Çorum Radyo Televizyonu ÇRT

Klasik Otomobil Rallisi “Boğazkale Sfenksine Selam” Verecek

Klasik Otomobil Rallisi “Boğazkale Sfenksine Selam” Verecek
03 Mayıs 2012

Klasik Otomobil Rallisi “Boğazkale Sfenksine Selam” verecek.  Avrupa Birliği Bakanlığı’nın bir sivil toplum etkinliği olarak desteklediği “Klasik Otomobil Rallisi”nin ülkemiz güzergâhında yapılacak olan özel etabı, 6 Mayıs 2012 tarihinde “Boğazkale Sfenksine Selam”  ismi ile ilimizde yapılacak.

14 ülkeden toplam 111 takım 355 araç ve 666 ‘dan fazla pilotun katılımıyla Almanya’nın Allgau şehrinden başlayacak olan yarışma, 1-9 Mayıs 2012 tarihlerinde ülkemizden geçerek Bakü’de sona erecek.

Ralli ekiplerinin görevleri arasında; Hitit yürüyüş yollarından geçerek; 96 yıl sonra Almanya’dan Kültür bakanımızın girişimleri ile ülkemize kazandırılan Boğazkale sfenksini, Hattuşa yazılı kayadaki 12 tanrı alayı ve Alacahöyük ören yerindeki Sfenksin fotoğrafının çekilmesi olacak.

Ayrıca ilimizden ve ülkemizin değişik yörelerinden Klasik Model Vosvos araçlarla 70’e yakın yarışmacı da aynı tarihte Boğazkale’ye gelecek ve ralli ekibi ile birlikte Boğazkale’de konaklayacak.

Müze bahçesindeki etkinliklerin ardından ralli ekibi, İnönü Caddesi’nden Saat Kulesi’ne geçiş yaparak Çorum’dan ayrılacak.

Programa Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç’ın da katılabileceği bildirdi.

Yorumlar

« | »

Haber hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?