Çorum Radyo Televizyonu ÇRT

ÇESOB Başkanı Kılıç, Külcü’ye Cevap Verdi: “Hodri Meydan”

ahievrantartsimalarisuruyor
11 Ocak 2018

‘Ahi Evran’ Tartışmaları Sürüyor
ÇESOB Başkanı Kılıç, Külcü’ye Cevap Verdi, “Hodri Meydan” Dedi

Çorum Esnaf Odaları Birliği ile Belediye arasında ‘Ahi Evran’ tartışmaları sürüyor.  ÇESOB Başkanı Yalçın Kılıç düzenlediği basın toplantısında Belediye Başkanı Muzaffer Külcü’nün inşaat maliyetiyle ilgili eleştirisine cevap verdi. Kılıç “Biz helal lokma peşindeyiz, hiçbir zaman rant peşinde olmadık” dedi. Ahi Evran Sanayi Şehri projesini 500 bin liraya yapmayı taahhüt ededen Kılıç “Hodri meydan” dedi

Çorum Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Yalçın Kılıç, Ahi Evran Sanayi Şehri Projesi ile ilgili olarak topu Belediye Başkanı Muzaffer Külcü’ye atarken, imar değişikliğinin belediye meclisinden geçirilmesi halinde, ‘Ahi Evran Sanayi Şehri’ni 500 bin liraya yapacaklarını belirtti.

Ağaç İşleri Federasyon Başkanı Ali Rıza Ercan’ın “Bu projenin önüne taş koyan insan Çorum’a ihanet ediyordur” şeklinde açıklamalarından sonra alevlenen tartışmalar sürüyor. Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, ÇESOB Başkanı Kılıç’ın inşaattan anmadığını ve proje maliyetinin açıklanandan daha yüksek olduğunu söylemişti.

“76 BİN ESNAFIN BURADA HAKKI VAR”

Bir kez daha basın mensuplarını karşısına çıkan ÇESOB Başkanı Yalçın Kılıç, projensin esnaf için önemine değinerek, “Ahi Evran projesi için esnafımız bilezikleri sattı, çocuklarının rızkını bu proje için ayırdı. Biz helal lokma peşindeyiz hiçbir zaman rant peşinde olmadık. Bugün 76 bin üye buraya kayıtlarını yaptırdı. 76 bin esnafın burada hakkı vardır. Bizim amacımız sadece esnaf ve sanatkârın hizmetinde olmaktır. Her esnaf ziyaretimde bana Ahi Evran projesinin durumunu soruyorlar. Ben esnaf ve sanatkârın hakkını korumakla sorumluyum” dedi.

“SÖZÜMÜN ARKASINDAYIM”

Projenin son durumu hakkında bilgi veren Kılıç, “Bakanlığa 1 trilyonun üzerinde para yatırdık, planını projesini çizdirdik. Belediye onayladı ve belediyeye 300 bin lira civarında para yatırdık. Belediye encümeninden geçtikten sonra askı sürecinde iki kişinin itirazda bulunması nedeniyle projemiz askıya alındı. Meclisten geçerse, hemen işe başlayacağız ve tapularla birlikte esnafa teslim edeceğiz. Biz yalan söylemedik, sözümün arkasındayım” dedi.

“NECMEDDİN UZUN NEYİN PEŞİNDE?”

Açıklamasında Necmeddin Uzun’u da eleştiren Kılıç,  “Birlik yönetim kurlu üyesi bir kardeşimiz, bütün imzaları olan kişi eleştirilerde bulunuyor.  Ahi Evran’ın kuruluşunda herkesin para yatırmasını sağlayan kişi Necmeddin Uzun’dur. Şimdi ne oldu da buna karşı çıkıyor. Necmeddin Uzun neyin peşinde ve kendisine ne vaad edildi. Ben ahi Evran’dan bir lira para almadan işi son noktaya getirdim. Bu esnaf, yapılan iyiliği de unutmaz, kötülüğü de unutmaz”  dedi.

“675 BİN LİRAYA YAPARIM”

Açıklamasının sonunda projenin maliyeti ve inşaat mühendislerinin belirlediği fiyatlar hakkında bilgi veren Yalçın Kılıç, tüm altyapı çalışmaları ve çevre düzenlemesi dahil metrekare bazında 499 lira fiyat aldığını söyledi. Kılıç “Ahi Evran Sanayi Şehri’ni 500 bin liraya yapmayı taahhüt ediyorum. Hodri meydan diyorum. Esnafımın başımın üstünde yeri var ama başkası bizim işimize karışmasın” şeklinde konuştu.

 

« | »

Haber hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?