Çorum Radyo Televizyonu ÇRT

Kentpark’ın Yüzde 78’i Ağustos’ta Bitecek

kentparkinceleme
3 Nisan 2018

Kentpark’ın Yüzde 78’i Ağustos’ta Bitecek
Gül Kentpark İnşaat Çalışmalarını İnceledi

Çorum Belediye Başkanı Zeki Gül, yapımı devam eden Kentpark projesinin inşaat çalışmalarını inceledi.

Projeyle ilgili bilgiler veren Başkan Gül, yüklenici firmanın da gayretleriyle birlikte Ağustos ayına kadar projenin %78’ini tamamlamayı hedeflediklerini açıkladı. Gül projenin 46 milyon TL’ye mal olduğunu belirtti.

Başkan Gül, şöyle dedi:

“5 Şubatta göreve başladık. Cumhurbaşkanımızın da yakından takip ettiği Kentpark yapım işi 12 Şubatta yeniden ihale ettik. 09.03.2018 tarihinde de sözleşmemizi imzaladık. Hemen 10 gün sonra yüklenici firmaya yer teslimi yapıldı. Yüklenici firma işe başladı…

Yüklenici firmadan bu büyük işi 5 ayda bitirmesini istedik. Buna göre işin bitiş tarihi Ağustos ayına tekabül ediyor. İnşallah 5 ay sonra büyüklüğüyle, içindeki donatılarıyla, yeşil alanlarıyla şehrimize, hemşerilerimize yakışacak bir park kazandırmış olacağız.

Kentpark’ımız iki etaptan oluşuyor. Birinci etabı; 175 bin metrekarelik bir alan. İkinci etap ise 37 bin 500 metrekareden oluşuyor. Kentpark böylece 212 bin 500 metrekarelik bir alandan oluşan devasa bir park olacak.

Projemiz hem çocuklar için, hem yetişkinler için çeşitli temalarda eğlence, dinlenme alanlarından oluşuyor. Modern şehircilik anlayışına uygun bir yaşam alanı şeklinde planladığımız Kentpark’ımızda yer alan bölümlerle ilgili bilgiler de vermek istiyorum.

Kentpark’ta 4 tane çocuk oyun alanı bulunuyor. Bunların bir tanesi Hıdırlık tarafında 375 metrekarelik bir alan. Diğerleri ise Kentpark kısmında. Burada 875 metrekare, 582 metrekare ve 1092 metrekarelik üç oyun alanı var.  Yani parkımızda 2 bin 924 metrekarelik alanı çocuklarımız için oyun alanına tahsis ettik.Proje içerisinde 1255 metre uzunluğunda koşu yolları ve bisiklet yolları yer alıyor. Yani, hemşehrilerimiz parkımızda dinlenebilecekleri, eğlenebilecekleri gibi aynı zamanda spor yapma imkanı da bulacaklar.

1850 metrekarelik bir alan içerisinde 540 metrekarelik bir restoran inşa edeceğiz. Restoranla birlikte gölet kenarında 1310 metrekarelik seyir terası da inşa ediyoruz. Kentpark içerisinde 7 bin metrekarelik bir alanda renkli bitkiler bahçesi yer alıyor. 10 bin 800 metrekarelik bir alanı piknik alanı olarak ayırdık. Burada hemşerilerimiz, aileleriyle güvenli ve temiz bir şekilde pikniklerini yapabilecekler.12 bin metrekarelik bir alanı da otopark için tahsis ettik. 490 – 500 araçlık bir otopark alanımız var. Parkımızı ziyarete gelen vatandaşlarımız otopark sorunu yaşamayacaklar. Araçlarıyla diledikleri zaman rahatça gelip parkımızı ziyaret edebilecekler. Bunların dışında gösteri alanları, konser alanları, satış ünitelerinin konulacağı alanlar, doktor ve hemşire hizmetlerinin verildiği revir, kadın ve erkek lavaboları da park içerisinde yer alan kısımlar. Parkımızın güveliği bizim için çok önemli. Dolayısıyla parka hâkim birçok noktada güvenlik kameraları yerleştireceğiz. Kentparkımıza 2 bin 600 adet yetişmiş geniş yapraklı ve bin 500 tane de yetişmiş ibreli ağaç olmak üzere toplam 4 bin 100 adet yetişmiş ağaç dikimi yapacağız.

Daha yeşil bir dokunun oluşması için de 70 bin çalı dikimi yapacağız. 24 bin metrekarelik bir alanda biyolojik arıtma özelliğine sahip yapay bir gölet bulunuyor. Bölgenin en büyük biyolojik arıtma sistemine sahip yapay gölet parkımıza ayrı bir hava, ayrı bir güzellik katacak. Park içerisindeki gölet, kimyasal katkı maddeleri katmadan tamamen biyolojik yöntemlerle arıtılacak.

Kentparkımız 28 milyon 485 bin TL ihalesine, 5 milyon 500 bin TL ağaçlandırmasına, 2 milyon çalılara, 3 milyon da kent mobilyalarına harcama yaptık. Bütün bunlarla birlikte Kentpark’ımız KDV dâhil, 46 milyon TL’lik Çorum’a, hemşehrilerimize yakışan bir yatırım.

Burada yapacağımız tüm çalışmalar tamamlandığında Kent Parkımız, çocuğundan anne-babasına ve ninesinden dedesine kadar her yaştan insanın huzur içinde vakit geçirdiği bir park olacak.

Şehir merkezine yakın bir noktada ulaşımı kolay olan Parkı, bir yaşam alanını şehrimize kazandırmış olacağız.”

 

Yorumlar

« | »

Haber hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?