Çorum Radyo Televizyonu ÇRT

Karantina Süresine Yeni Ayar

karantina
9 Eylül 2020

Karantina Süresine Yeni Ayar

Sağlık Bakanlığı pozitif vakalarda evde karantina süresini değiştirdi. Covid-19 testi pozitif çıkan hastaların 14 gün olan karantina süresi 10 güne düşürüldü. Pozitif vakaların temaslı olduğu riskli kişilerin ise semptom başlangıcından itibaren 10. günün sonunda izolasyon sonlandırılacak. Öte yandan 10 günü dolduran pozitif vakalara yeniden test yapılmıyor. Böylece koronavirüs hastaları 10 gün sonunda yeniden test yapılmadan sosyal hayata başlayabilecek.

14 GÜNDEN 10 GÜNE DÜŞÜRÜLDÜ

Sağlık Bakanlığı evde izolasyon süresini güncelledi. PCR pozitif vakalarda PCR alındığı günden itibaren, olası vakalarda ise semptom başlangıcından itibaren 10. günün sonunda izolasyon sonlandırılacak.

TEKRAR TEST YAPILMADAN İŞE DÖNEBİLECEKLER

3 Eylül tarihinde düzenlenen Kovid-19 Rehberinde yer alan bilgilere göre, pozitif olup evde izlenen vakalarda karantina süresi 10 güne indirildi. Ayrıca karantina süresini tamamlayanların tekrar teste girmeden işlerine dönebilecekleri belirtildi. Tekrar test talep eden hastalar ise olumsuz cevap alıyor. Bu durumda halen pozitif olma riski taşıyan hastaların toplum içine karışması endişelere yol açıyor.

Sağlık Bakanlığı Covid-19 Rehberindeki Temaslı Takibi, Salgın Yönetimi, Evde Hasta İzlemi ve Filyasyon bölümünün “Covid-19 hastalarında izolasyonun sonlandırılması” kısmında değişiklik yaptı. Rehberin eski halinde izolasyon süresi; a) hastanede yatmakta iken 48-72 saatlik izlem sonucunda evde izlenmeye uygun olduğu değerlendirilerek taburcu edilen hastalar ile b) hastaneye yatırılması gerekmediği için evde takip edilen hastalarda (her ikisi için de semptomlarının geçmesi koşuluyla) 14 gündü.

Rehberin 3 Eylül’de düzenlenen son halinde ise PCR testi pozitif olup evde izlenen semptomsuz veya hafif vakalarda izolasyon süresi 10 güne indirilerek, izolasyon süresi sona erenlerin PCR testi yapılmaksızın işlerine dönebilecekleri belirtildi. Aynı yönde bir düzenleme, 16 Ağustos tarihinde, yapılmış araştırmaların sonuçlarını değerlendiren ABD CDC (Hastalık Kontrol Merkezi) kurumu tarafından da yapılmıştı.

Yorumlar

« | »

Haber hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?