Çorum Radyo Televizyonu ÇRT

Hobi Bahçesi Tartışmalarına Son Nokta

Hobi Bahçesi Tartışmalarına Son Nokta
04 Ekim 2012

Hobi bahçesi tartışmaları sürüyor. İl Özel İdaresi İmar ve Kentsel İyileştirme Müdürlüğü Hobi Bahçelerinde inşa edilen kaçak yapılar ile ilgili son noktayı koydu.

Uzun zamandır gündem de olan ve Danıştay’ın kararı ile kesinlik kazanan Hobi Bahçelerine yapılan kaçak binaların yıkımı konusu da birkaç gündür tartışmalar alevlenmişti.

Hobi Bahçesi sahiplerinin Valilik önünde yaptıkları açıklamanın ardından İl Özel İdaresi de bir açıklama göndererek, “Sarmaşa Mevkii ve benzeri alanlarda İmar Kanunu ve Toprak Koruma Kanunu’na aykırı olarak hobi bahçeleri içinde yapılan kaçak yapılar İl Özel İdaremizce yıkılacaktır” dedi.

Mevcut tarım arazileri üzerinde bulunan fidanlara ve fidanların su ihtiyacını temin eden su depolarına yönelik herhangi bir yıkım gerçekleştirilmeyeceğinin vurgulandığı açıklamada, “Öncelikle Danıştay kararı, İdare Mahkemesi Kararı ve Encümen kararı ile hukuki ve idari süreci tamamlanıp yıkıma esas kararı kesinleşen yapılar yıkılacaktır. Hukuki süreci devam eden yapılarla ilgili herhangi bir tasarruf söz konusu olmayacaktır. Bu yapılarla ilgili tasarruf idari ve yargı sürecinin kesinleşmesinden sonra ilgili mevzuat ve yargı kararına uygun olarak yerine getirilecektir” denildi.

Kaçak yapılarla ilgili olarak yaşanan süreçte, ilgililerine gerekli tebligatların yapıldığı ve bu yapıların ilgili mevzuat hükümlerine uygun olmadığının kamuoyu ile paylaşıldığını belirten İl Özel İdaresi “Bu nedenle, Toprak Koruma Kanunu hükümlerine uyulmaksızın hobi bahçesi adı altında yapılan gayri resmi parseller ile bu ve benzeri yerlerde aynı şekilde yapılan yapıların Kanuna uygun olmadığının bilinmesi ve vatandaşlarımızın Kanun çerçevesinde hareket etmeleri aksi takdirde mağdur olacaklarının bilinmesi önem arz etmektedir” şeklinde açıklama yaptı.

« | »

Habere 1 Yorum Yapılmış

  • Milletin Ya da Devletin ne menfaati var? Çorumda bir hobi bahçesi tartışması devam ediyor. Mücavir alan dışına yapılmış, vatandaşın hobi olarak yeşille kaynaşması doğal tarım yapılması vs amaçlı yerlerde görülen zaruri ihtiyaçlarını gidermek amaçlı yapılmış(konaklama değil) barakaların yıkılması ve vatandaşın iyi niyetli tarımla ve toprakla uğraşısının önüne geçmenin DEVLETE ne faydası var. Bu memlekette yasak mı yok özel idarenin bakış açısıyla her yasağı her kanunu uygulayacak olsaydık bu gün bu radyo ve televizyonlar olabilir miydi? Bu olay İŞGÜZARLIKTAN BAŞKA BİRŞEY DEĞİL DEVLETLE VATANDAŞ KARŞI KARŞIYA GETİRİLMİŞTİR. İnsanlar içndeki güzellikleri topraktada yaşatmak istemişler başka rant çevreleri de bu güzelliğin önüne geçmişlerdir. bence devleti ve milleti karşı karşıya getirenler İSTİFA ETSİN. Saygılarımla….

Haber hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?