Çorum Radyo Televizyonu ÇRT

Hobi Bahçesi Olanlar Dikkat

hobibahcesi
30 Haziran 2020

Hobi Bahçesi Olanlar Dikkat

Türkiye’de son dönemin en gözde yatırım araçları arasında yer alan hobi bahçeleri hakkında beklenen kanun teklifi meclise verildi. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından yapılan açıklama ile gündeme gelen hobi bahçeleri hakkında AK Parti tarafından meclise torba yasa teklifi verilmişti. Peki, hobi bahçesi olanlar ne yapacak, hobi bahçeleri yıkılacak mı, kimlere para cezası kesilecek, hobi bahçesi olanlar ceza almamak için ne yapmalı?

Özellikle de korana virüs salgını döneminde vatandaşın daha ucuz olması nedeni ile evde kapalı kalmamak adına tercih etmeye başladığı hobi bahçeleri hakkında önemli bir düzenleme için düğmeye basıldı.

AK Parti tarafından verilen kanun teklifi içerisinde hobi bahçeleri hakkında önemli bir yasal düzenleme yapılacak.  Meclise verilen Gıda, Tarım ve Orman Alanında Bazı Düzenlemeler Yapılması Hakkında kanun teklifi ile yasalaştığı anda tarım arazileri üzerine yapılan hobi bahçeleri için yıkım kararı çıkacak ve para cezası uygulanacak.

KİMLER PARA CEZASI ÖDEYECEK?

Yasal düzenleme sonrasında ne yazık ki hobi bahçesi olan kişiler büyük bir endişe yaşadı.  Vatandaş zaten kısıtlı bütçesi ve tüm birikimi ile satın aldığı hobi bahçelerine el konulması korkusu yaşarken bir yandan da para cezası ve yıkım cezası alıp almayacağını merak etmeye başladı..  Yeni yasal düzenleme sadece tarımsal arazi vasfında olan yerlere kurulan hobi bahçelerini kapsayacak. Tarımsala arazi vasfına sahip olan alanlarda kurulan hobi bahçeleri yasaklanacak. Tarım arazisi üzerine kurulan hobi bahçesi sahiplerine en az bin lira olmak üzere metrekare başına 10 lira para cezası kesilecek.  Bu kişilere 2 ay süre verilecek ve tarım arazisi üzerine kurulu bulunan yapıların en az 2 ay içerisinde yıkılması istenecek. 2 ay içerisinde yıkılarak eski haline getirilmeyen tarım alanı için 3 katı para cezası kesilecek.

Yorumlar

« | »

Haber hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?