Çorum Radyo Televizyonu ÇRT

HİTÜ’den Hastaneye İki PCR Cihaz Desteği

hituden-hastaneye-iki-pcr-cihaz-destegi
24 Eylül 2020

HİTÜ’den Hastaneye İki PCR Cihaz Desteği

Hitit Üniversitesi (HİTÜ) sahip olduğu teknolojik imkânlarıyla Covid-19 salgınıyla mücadeleye destek veriyor. Tüm dünyayı etkisi altına alan ve Türkiye’de de yaşanan Covid-19 salgınının ilk gününden bu yana, Tıp Fakültesi öğretim elemanlarının yanı sıra sahip olduğu teknolojik tüm imkânları seferber eden HİTÜ de bu zorlu sürece katkı sağlıyor.

 Hitü’den Sağlık Bakanlığına Cihaz Desteği

Hitit Üniversitesi Sağlık Bakanlığına Covid-19 vakalarının tespitinde kullanılmak üzere iki PCR cihazı desteğinde bulundu. Salgınla mücadele kapsamında vakaların ortaya çıkarılması açısından büyük önem arz eden PCR cihazları bir süre Sağlık Bakanlığı vaka tanı merkezlerinde kullanıldı.

Kullanıma Başlandı

Bakanlığın ihtiyaçlarını karşılamasının ardından üniversiteye gönderilen PCR cihazları, şimdi de Hitit Üniversitesi Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde kullanılmaya başlandı. Üniversiteden yapılan açıklamada “HİTÜ sahip olduğu teknolojik donanım imkânını ülkemizin geleceği ve toplum sağlığı adına seferber ederek bu zorlu sürece katkı sağlamaya devam edecek” denildi.

“Bu Sürecin Üstesinden Hep Birlikte Geleceğiz”

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Osman Öztürk üniversitenin sahip olduğu bilgi birikimi ve altyapı imkânlarıyla ülkemizin ve Çorum’un hizmetinde olduğunu belirtti.

Sürecin en başından bu yana büyük bir titizlikle yönetildiğini ifade eden Öztürk “Gerek Tıp Fakültemizin değerli öğretim elemanları ile gerekse de üniversitemizin sahip olduğu teknolojik imkânlarıyla her zaman devletimizin ve Çorum halkının yanındayız. Testlerin daha hızlı sonuçlandırılması, koronavirüsle mücadelede başarımızı artıran önemli bir faktör olacaktır. Bu zorlu süreçte temizlik, maske ve mesafe altın kurallarına lütfen uyalım. Bu sürecin üstesinden hep birlikte geleceğiz” ifadelerini kullandı.

Yorumlar

« | »

Haber hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?