Çorum Radyo Televizyonu ÇRT

“Hazreti Hüseyin” Mahalle Mescidi İbadete Açıldı

hzhuseyinmescidiacildi
21 Eylül 2018

Çorum Belediyesi tarafından Pazartesi Pazarı yanına inşa edilen “Hazreti Hüseyin” mahalle mescidi düzenlenen törenle açıldı. Cuma Namazı’nın ardından gerçekleşen açılış törenine Ak Parti Çorum Milletvekili Erol Kavuncu ve Belediye Başkanı Zeki Gül de katıldı.

Açılış töreninde bir konuşma yapan Belediye Başkanı Zeki Gül, mahalle mescitleri projesinde gelinen noktaya dair bilgiler verdi. Mescit yanına yapılan Ulukavak Mahalle Spor Salonu’na da malzemelerin yerleştirilmeye başlandığını açıklayan Başkan Gül, konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“Hicri yeni yılın, milletimize, memleketimize, insanlığa hayırlar getirmesini, gönül coğrafyamız olan ülkelerde birliğe, beraberliğe vesile olmasını Rabbimizden niyaz ediyorum… Muharrem ayındayız. Muharrem ayı bizim anlayışımızda, kültürümüzde, inancımızda farklı bir yere sahip. Muharrem ayı, Peygamber Efendimizin “Şehr’ullah” diye müjdelediği bir aydır. Elbette, Allah’ın her günü, her ayı kıymetlidir. Ama bazıları vardır ki, diğer günlerden, diğer aylardan farklı bir özelliği, farklı bir manevi iklime sahiptir. İşte ilahi rahmetin, bereketin, feyzin, ihsan ve keremin bollaştığı Muharrem ayı da manevi iklimiyle, insanlık tarihinde yaşanan birçok hadisenin yaşanmasıyla farklı bir özellik arz eder. Yegâne önderimiz, insanlığa rahmet olarak gönderilen Peygamber Efendimizin Mekke’den Medine’ye arkadaşlarıyla birlikte hicret ettiği aydayız. Hicret; hakkı, adaleti, iyiliği yaşamak, yaşatmak ve Allah’ın nizamına uygun bir İslam toplumu oluşturmak amacıyla yapılan bir yolculuktur. Efendimiz önderliğinde ve emriyle yapılan bu yolculuk aslında kötü şartlardan kaçış değildir. Aksine Allah’ın emrettiği şekilde yaşamak için gerekli şartların aranmasıdır. Hicret sonuçları itibariyle de bütün İslam dünyasını ve İslam Tarihini her yönüyle etkilemiş bir olaydır Her şeyden önce Müslümanlar arasında sarsılmaması gereken bir kardeşlik anlayışını ortaya koymuştur. Bugün Ensar ve Muhacir arasında kurulan kardeşlik bağı, yardımlaşma bilincinin bereketini, o kutlu bağın etkisini hala ruhumuzda hissediyoruz. İnşallah kalpleri birbirine bağlayan o kutlu bağ kıyamete kadar da kalplerimizden, gönüllerimizden eksilmeyecektir… Bir yanıyla böyle müjdeli bir ay olan Muharrem ayı, bir yanıyla da hüznün, acının, matemin ve şahadetin ayıdır. Hicret’in 61. yılında yaşanan acı olaylar, Muharrem ayının rahmetini, bereket ayı olmasını gölgelemiş ve hüzünle, acıyla da anılan bir ay haline gelmiştir. Kerbela Çölünde, “cennet gençlerinin efendisi” Hz. Hüseyin Efendimiz ve 70 Ehlibeyt mensubu şehit edildi. O gün yaşanan acı, gençlerin efendileri olan iki gençten biri olan Hazreti Hüseyin’in şehadeti, mübarek insanların şehadeti 1400 yıla yakın zaman geçtiği halde hala her müminin yüreğini sızlatmaktadır. “Cennet gençlerinin efendisi” İmam Hz. Hüseyin Efendimiz ve Ehlibeyt’in haksızlık karşısındaki asil duruşları, aziz milletimizin gönlünde çok farklı bir yere sahiptir. Ve inanıyorum ki hep öyle kalacaktır. Bu acının yaşanmasına sebep olanlar ise ümmetin gönlünde, müminlerin gönlünde yer edinemediler. Buranın adını da Peygamber Efendimizin, “Hüseyin bendendir, ben de Hüseyin’denim” dediği, sevmemizi emrettiği torunu, Hazreti Hüseyin’in adını verdik.

MAHALLE MESCİTLERİMİZİ BÜYÜK ÖLÇÜDE TAMAMLADIK

Mahalle mescitlerimizle ilgili çalışmalarımızı büyük ölçüde tamamladık. Silmkent’te Osman Gazi, Bişkek Caddesinde Murad Hüdavendigar, İlhan Gürel Caddesinde Yavuz Sultan Selim mescitleri olmak üzere 3 mescit yer alıyordu. Bunları tamamladık. Bir diğer etapta ise Gülabibey Mahallemizde Bağcılar 19. sokakta Orhan Gazi Mescidi, Bağcılar 73. sokakta Ertuğrul Gazi Mescidi vardı. Bunları da yakın zamanda ibadete açacağız. 17 Ağustos Cuma günü Ilıca Caddesinde inşa ettiğimiz Mehmet Zahit Kotku Camiimizi ve yine 31 Ağustos Cuma günü Ulukavak Mahallesi Çamdeğirmeni Sokakta Yıldırım Bayezit Mescidimizi hemşehrilerimizin hizmetine açtık. Karakeçili Mahallemizde Meslek Yüksek Okulumuzda bir mescit inşa ediyoruz. Hazreti Hüseyin Mescidimizin açılışını böyle mübarek bir ayda, Müminlerin bayramı olan bir günde, İslam dünyasının ortak bir değeri olan Aşura gününde gerçekleştiriyoruz. Adıyla müsemma bir zamanda mescidimizin açılışı güzel bir tevafuk oldu. Önceki açılışlarımızda da ifade etmiştim. Allah Kur’an Kerimde, “Allah’ın mescitlerini, ancak Allah’a ve ahiret gününe inanan, namazı dosdoğru kılan, zekâtı veren ve Allah’tan başkasından korkmayan kimseler imar eder. İşte onların doğru yolu bulanlardan olmaları umulur” diyor. İnşallah bu mescitler bulundukları bölgenin bir nişanesi olacaktır. Allah bu mabette yapılan ibadetleri, edilen duaları kabul buyursun. Böyle mübarek bir günde, bir Cuma namazıyla açılışını gerçekleştirdiğimiz için de ayrıca hamd ediyorum. Şehrimize hayırlı uğurlu olsun.

SPOR SALONUNUN MALZEMELERİ GELMEYE BAŞLADI

Mahalle sakinlerimize mescit açılışımız vesilesiyle bir müjde daha vermek istiyorum. Mescidimizin hemen yanına da Ulukavak Mahal Spor Salonu inşa ettik. Spor Salonumuzun malzemeleri gelmeye başladı. Burayı da İnşallah, yakın zamanda hemşehrilerimizin hizmetine sunacağız. Camilerimiz, mescitlerimiz, spor salonlarımız şehrimize, kardeşlerimize hayırlı olsun diyorum.”

Yorumlar

« | »

Haber hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?