Çorum Radyo Televizyonu ÇRT

Hattuşa’nın Binlerce Yıllık Kalıntıları Seyir Terasından İzlenecek

Hattuşa'nın Binlerce Yıllık Kalıntıları Seyir Terasından İzlenecek
10 Temmuz 2020

Boğazkale’de Budaközü Vadisi’nde oluşturulan yürüyüş yolu ve seyir terasları yerli ve yabancı turistlerin, binlerce yıllık tarihi doğayla iç içe seyredebilmesine imkan sunacak.

Hititlerin başkenti Hattuşa, antik şehri çevreleyen 7 kilometrelik surları, anıtsal kapıları, 71 metre uzunluğundaki yer altı geçidi, Büyükkale’deki sarayı, bugüne kadar açığa çıkarılan 31 tapınağı, Aslanlı Kapı, Kral Kapı ve Yazılıkaya Açık Hava Tapınağı ile zengin bir tarihi barındırıyor.

Antik kentin daha çok ziyaretçi çekmesini sağlamak amacıyla hazırladığı “Budaközü Vadisi’nin Doğa Turizmine Kazandırılması Projesi”, Orta Karadeniz Kalkınma Ajansının desteğiyle hayata geçirildi.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Çorum Şube Müdürlüğü ortaklığıyla yürütülen proje kapsamında Budaközü Vadisi’nde 4 kilometrelik yürüyüş yolu oluşturuldu. Vadiden geçen çay yatağı boyunca devam eden yürüyüş yolu üzerine 8 kameriye, 6 çelik halatlı ahşap köprü, 3 seyir terası, ahşap korkuluk ve merdivenlerle çocuk oyun grubu yerleştirildi.

UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan Hattuşa Antik Kenti’ni görmeye gelen yerli ve yabancı turistler, ister ören yeri içinde gezerek, isterlerse de Budaközü Vadisi boyunca yürüyerek geçmişe yolculuk yapabilecek.

Çorum Valisi Mustafa Çiftçi, Hattuşa Antik Kenti ile Yazılı Kaya Ören Yeri arasında kalan Budaközü Vadisi’ni ziyaret ederek, yürüyüş yolunu inceledi.

Hattuşa’da turistler için yeni bir alternatif geliştirildiğini dile getiren Vali Mustafa Çiftçi, “Proje 755 bin liraya mal oldu” dedi.

Yorumlar

« | »

Haber hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?