Çorum Radyo Televizyonu ÇRT

Halk Otobüsleri Sıkı Takipte

Halk Otobüsleri Sıkı Takipte
14 Ocak 2012

Çorum’da Halk Otobüsleri araç takip sistemi ile uydudan izleniyor. Sistem sayesinde otobüs seferleri kontrol altında tutuluyor.  Çorum Belediyesi toplu taşıma idare amirliği vatandaşların şikayetlerini de sistem sayesinde tartışmalara meydan vermeden değerlendirebiliyor.

Şehir içi toplu ulaşımda görev yapan 48 otobüs, Çorum Belediyesi Zabıta Müdürlüğüne bağlı toplu taşıma idare amirliğindeki görevliler tarafından her an izleniyor.

Araçların duraklara giriş ve çıkışları, hangi saatte hareket ettikleri, hangi saatte hangi durakta durdukları ve turu kaç dakikada tamamladıkları bu sistem sayesinde görülebiliyor.

Çorum Belediyesi Zabıta Amiri Mustafa Kanat Çorum’da 16 hatta, 48 aracın  toplu taşıma hizmetini sürdürdüğünü ve günde 25 bin kişinin toplu taşıma araçlarından faydalandığını söyledi.

Araç takip sistemi sayesinde otobüslerin takibini yapabildiklerini belirten Kanat, “1 ay geriye dönük olarak kayıtları inceleyerek şikâyetleri değerlendirebiliyoruz” dedi.

Ulaşımla ilgili şikâyetlerin zabıta ve otobüs amirliğine yapılabildiğin belirten Kanat, “Otobüs sürücüsü suçlu ise uyarı ve idari para cezası uygulanmaktadır” dedi.
Zaman zaman vatandaşlardan, otobüslerin duraklarda durmadığı, araçların temizlik kurlarına uymadığı ve vatandaşla karşı kötü davranışları yönünde şikayetlerin geldiğin belirten Kanat, bu şikayetleri değerlendirerek gerekli cezai işlemin uygulandığını söyledi.

Hürriyet Meydanındaki ana otobüs durağında bulunan Toplu Taşıma İdare Amirliğindeki araç izleme sistemi ile otobüslerin hangi noktada olduğu görülebiliyor.
Örneğin bir vatandaş otobüsün gelmediği veya durakta durmadığı konusunda bir şikayette bulunursa, Toplu Taşıma İdare Amirliğindeki görevliler kayıtlardan araç takip sistemi kayıtlarını inceleyerek şikayeti değerlendirebiliyor.

« | »

Haber hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?