Çorum Radyo Televizyonu ÇRT

Görme Engellilerin Sorunları Ele Alındı

gormeengellilerinsorunlari
11 Ocak 2017

Görme Engellilerin Sorunları Ele Alındı
Engelsiz Yaşam, Engelsiz Kent” Paneli

Çorum’da, beyaz baston görme engelliler haftası etkinlikleri kapsamında “Engelsiz Yaşam, Engelsiz Kent” konulu panel düzenlendi. Altı Nokta Körler Derneği Çorum Şubesi ve Çorum Emniyet Müdürlüğü’nün işbirliği ile gerçekleşen panelde görme engellilerin toplumsal hayattaki sorunları ve çözüm önerileri ele alındı.

“Engelsiz Yaşam, Engelsiz Kent” konulu panel Turgut Özal İş Merkezi’nde gerçekleştirildi. Panele, Altınokta Körler Derneği Genel Başkanı Süha Sağlam, Ak Parti İl Başkanı Mehmet Karadağ, Altınokta Körler Derneği Çorum Şubesi yöneticileri ve davetliler katıldı.

Panelde Altınokta Körler Derneği Genel Başkanı Süha Sağlam, Hitit Üniversitesi Engelli Öğrenci Birim Koordinatörü Yrd. Doç.Dr. Selen Özakar Akça ve Trafik Şube Müdürü Dursun Demir birer konuşma yaparak görme engellilerin yaşadıkları sorunlara dikkat çekti.

Altınokta Körler Derneği Genel Başkanı Süha Sağlam, toplumsal hayatta engelliler için yapılan bir takım düzenlemelerde uygulama hatası olduğuna dikkat çekerek, yapılan projelerde engelli derneklerinin görüşlerinin alınması gerektiğini savundu

Hitit Üniversitesi Engelli Öğrenci Birim Koordinatörü Yrd. Doç.Dr. Selen Özakar Akça’da görme engellilerin toplumda yaşadığı sorunlar konulu sunum yaptı. Akça, görme engellilerin sorunları arasında en önemlisinin eğitim sorunu olduğunu dile getirerek, görme engellilere eğitim veren okul sayısının yetersiz olduğuna dikkat çekti.

Engellilerin yaşama alanlarının tasarlanmasıyla ilgili de önemli sorunlar olduğunu belirten Akça, “Tüm insanlar gibi engelli insanlar da ulaşım hizmetlerinden yaralanabilmelidir” dedi.

 

« | »

Haber hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?