Çorum Radyo Televizyonu ÇRT

Gençler Projeleriyle Geleceğe Işık Tutuyor

Gençler Projeleriyle Geleceğe Işık Tutuyor
10 Temmuz 2018

Gençler Projeleriyle Geleceğe Işık Tutuyor

Hitit Üniversitesi Osmancık Ömer Derindere Meslek Yüksekokulu öğrencileri projeleriyle geleceğe ışık tutuyor. Elektronik ve Otomasyon Bölümü 2. sınıf öğrencileri yoğun bir çalışmanın sonucu projelerini tamamladı.

Öğrenciler “Parmak İzi Okuyuculu Elektronik Kapı Kilidi” projesi, “Sesi Yazıya Dönüştüren Elektronik Pano” projesi ve “Dört Motorlu Drone” projesini hayata geçirdi.

Öğrenciler projelerinin detaylarını ise hazırladıkları vido ile açıkladı.

 

Parmak İzi Okuyuculu Elektronik Kapı Kilidi

“Arduino temelli bir kapı kilidi projesidir. Kilidin elektronik ekipmanlarının yerleştirildiği kasa, kendi tasarladığımız üç boyutlu  modeli yine kendi 3D yazıcılarımızda basarak oluşturduk. Hafızasında 256 parmak izi örneği tutabilen bu elektronik kapı kilidi günlük hayatı kolaylaştırmaktadır. Özellikle güvenlik endişesi yüksek olan ofis, ev, iş yeri ve okullarda kolaylıkla kullanılabilecektir.

Sesi Yazıya Dönüştüren Elektronik Pano

Arduino temelli bir projedir. Konferanslarda, Seminerlerde, Sunumlarda duyma sorunu yaşayan insanlarımız için kolaylık olması amaçlanmıştır. Android akıllı telefona yüklenen program vasıtasıyla ses yazıya dönüştürülür ve bluetooth haberleşme protokolü üzerinden elektronik panoya iletilir. Bu gelen veri elektronik panoda kayan yazı olarak yazdırılır.

Drone

Kendi 3D yazıcılarımızı kullanarak omurgasını bastık. Fırçasız motorlar ve esc motor sürücüleri kullanarak dört motorlu bir drone projesini gerçekleştiriyoruz. Harici bir kumanda kullanmadan yine ses ile Android bir akıllı telefon vasıtasıyla uçuş kontrolü sağlayacağız. Kapsamlı bir çalışma olması nedeniyle (ağırlık ve denge optimizasyonu, kapsama alanı, test riskleri vs.)  bu proje üzerinde çalışmalarımız hala sürmektedir.”

« | »

Haber hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?