Çorum Radyo Televizyonu ÇRT

Geçinemiyoruz!”

Geçinemiyoruz”
12 Ekim 2020

Geçinemiyoruz!”

Döviz kuru artmaya devam ederken Çorum’un en işlek caddelerinden olan Gazi Caddesi’nde vatandaşların görüşlerini aldık. Dolar ve Euro’nun arttığı son günlerde vatandaşların düşünceleri ekonominin iyiye gitmediği yönünde. Geçen hafta aldığı bir ürünün bu hafta pahalandığını dile getiren vatandaşlar yönetimden de şikâyetçi.

Vatandaşlar gazetemiz aracılığıyla asgari ücretle geçinemediklerini, Dolar ve Euro’nun artışından rahatsız olduklarını söyledi.  Geçim sıkıntısı yaşadıklarını ve ev kiralarını, gerekli ihtiyaçlarını karşılayamadıklarını dile getiren bazı vatandaşlar bu durumdan şikâyetçi.

“Geçinmek Mümkün Değil”

Artan döviz kuru hakkında değerlendirmelerde bulunan Semiha Durmuş “Dolar ve Euro artışına olumlu bakmıyorum. Ekonomi nereye gidiyor takip etmek mümkün değil. Geçinmek mümkün değil bu şekilde her şeyin fiyatı gün geçtikçe artıyor” dedi.

Geçinmenin mümkün olmadığını ifade eden başka bir vatandaş ise “Ekonomi kâbus gibi. Hiç iyi şeyler düşünmüyorum. Zor geçiniyoruz” dedi.

“Yanlış Politikalarımızdan Dolayı”

“Ekonomik açıdan iyi yönetildiğinizi düşünüyor musunuz?” diye sorduğumuz Semiha Durmuş “Ülke ekonomisindeki değer kaybedişinin yanlış politikalarımızdan kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Bunca geçim sıkıntısı yaşayan insanlar da bunun göstergesi” dedi.

“Yatırım Adına Bir Şey Yok”

Yetkililerin ekonomi alanında yatırım yapmadıklarını söyleyen Cevher Atlas “Geçim sıkıntısı yaşayan bir sürü insan var. Çevremdeki insanlar kiralarını bile zor ödüyor. Yönetenlerin biraz da vatandaşların gözünden bakmasını isterim. Ekonomi adına hiçbir teminatımız yok. Günlük genel geçer şekilde harcamalar yapıyoruz çünkü buna mecburuz. Yatırım adına devletten bir adım yok” şeklinde konuştu.

“Asgari Ücret Alıyorum Ama …”

Çorum’da öğrenci olan Ayşegül Demir “Üniversite öğrencisiyim. Okullar açılmadığından dolayı çalışmaya başladım. Asgari ücret alıyorum ama geçinemiyorum. Her şey bu kadar pahalıyken asgari ücret yetmiyor” dedi.

“Ay Sonunu Getiremiyoruz”

“Geçinebiliyor musunuz?” diye sorduğumuz Emre Özmaden “Çalışıyorum fakat alışveriş gibi ihtiyaçlarımızı karşılamak için masraflarımız oluyor. Geçen hafta aldığım kahvenin fiyatı 10 TL iken bu hafta fiyatı artmış. Türk lirasının gün geçtikçe değer kaybettiğini düşünüyorum” dedi.

“Ev Kiramızı Ödeyemiyoruz”

Gazi Caddesi’nde görüşlerini aldığımız başka bir vatandaş ise ev kirasını ödeyemediğini dile getirerek “Geçim sıkıntısı çekiyoruz. Geçen ay by-pass ameliyatı oldum. Yaşımdan dolayı da herkes işe almıyor” dedi. Vatandaş sözlerine “Emekli olamadım. Heyete alınamadım. Salgın yüzünden olduğu söylendi ama işe de giremiyorum. Ülke ekonomisi adına iyi düşünmüyorum” dedi.

“Türkiye’de Her Şey Dengesiz”

Geçinemediklerini dile getiren Alican Ergişi ise “Ekonomide hiçbir olumlu şey yok. Bu ülkenin vatandaşları iyi yaşayamıyor. Türkiye’de her şey dengesiz, esnaf mutsuz müşteri ondan mutsuz. Ekonomide daha ne kadar kötüye gidebiliriz?” dedi.

“Bunlar Hep Vatandaşa Külfet”

Dolar ve Euro artışından rahatsız olduğunu söyleyen Osman Yılmaz “Çorum’da kirasını, faturalarını ödeyemeyen vatandaşlar var. Ben de ay sonunu zor getiriyorum. Geçim sıkıntısı çeken vatandaşlar için bir destek sağlayabilirler. Vatandaşlar için kirasını, elektrik, su ve doğalgaz faturasını ödemek bir külfet” şeklinde konuştu.

“Kaynağı Bol Olan Bir Ülkede Neden Her Şey Pahalı?”

Vatandaşların pahalılık konusunda sorgulama yapmadığını söyleyen Cevher Atlas “Bizim insanımız biraz düşüncesiz. Her şeyi kabulleniyor. Örneğin ‘Su faturaları neden bu kadar pahalı?’ diye düşünmüyor. Ülkemizde nehir ve ırmak bolluğu var buna rağmen zam geliyor. Bunun nedenini sorgulamak lazım” dedi.

Fatura ödeyen vatandaşların geçim sıkıntısı yaşadığını dile getiren Atlas “Su, elektrik ve doğalgaza indirim gelmeli. Özellikle emekli vatandaşlar için bir proje düşünülebilir. Emeklilere fatura indirimi yapılabilir” dedi.

Yorumlar

« | »

Haber hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?