Çorum Radyo Televizyonu ÇRT

Gaziler Günü Kutlandı

gazilergunukutlandi
19 Eylül 2018

19 Eylül Gaziler Günü tüm yurtta olduğu gibi Çorum’da da etkinliklerle kutladı.

İlk tören Atatürk Anıtı’nda gerçekleştirildi. Törene, Vali Necmeddin Kılıç, Belediye Başkanı Zeki Gül, Garnizon Komutanı Jandarma Albay Çetin Öcal, İl Jandarma Komutanı Albay Abdurrahman Başbuğ, Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Reha Metin Alkan, İl Emniyet Müdürü Murat Kolcu, daire müdürleri ve gaziler ile aileleri katıldı.

Törende Çorum Valiliği, Garnizon Komutanlığı, Çorum Belediyesi, Muharip Gaziler Derneği, Şehit Aileleri ve Malül Gaziler Derneği tarafından Atatürk Anıtına çelenk sunuldu. Çelenk sunma törenin ardından saygı duruşunda bulunularak İstiklal Marşı okundu.

Törende daha sonra Garnizon Komutanlığı adına Üsteğmen Harun Yıldırım yaptı. Emniyet Müdürlüğü adına Polis Memuru Tülin Karataş, gaziler adına da Muharip Gaziler Derneği Başkanı Muharrem Gül birer konuşma yaptı.

“GAZİLERİMİZLE NE KADAR ÖVÜNSEK AZDIR”

Üsteğmen Harun Yıldırım konuşmasında Sakarya Meydan Muhaberesinin kazanılmasına müteakip, Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk’e Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından 19 Eylül 1921’de mareşallik ve Gazilik unvanı verildiğini belirterek, bu vesile ile 19 Eylül’ün Gaziler Günü olarak ilan edildiğini ifade etti.

Yıldırım konuşmasında şu ifadelere yer verdi;  “Tarih boyunca hür ve bağımsız yaşamış Türk Milleti işgal ve esarete alışık olmayan asil ve büyük bir millettir. Bu uğurda kendisini çepeçevre sarmış düşmanlarına karşı üç kıtada savaşmış, zaferden zafere koşmuştur. Türk Milletinin her ferdi, sürdürdüğü hayatın geçmişte elde edinilen bu tecrübelerin bir sonucu olduğunu bilerek onu bu günlere ulaştıran şehit ve gazilerimizin yazdığı bu büyük destanları övünerek anlatmalıdır.

Kahraman gazilerimiz;  Sizler, hepimizin yürekten inandığı kutsal değerler uğruna savaştınız. Hayatlarınızı hiçe sayarak Çanakkale’de,  Kafkaslar’da, Kore’de, Kıbrıs’ta, Doğu’da, Güneydoğu’da ve 15 Temmuz’da güzel yurdumuzun dört bir köşesinde ülke menfaatleri için tüm benliğinizi ortaya koydunuz. Atalarımızdan devraldığınız üstün cesaret ve fedakârlık meziyetini devam ettirdiniz. Mazisi kahramanlıklarla dolu, zaferlerle süslü milletimize, bu onurlu hatıraları kazandırıp, nesilden nesile aktarılmasını sağladınız. Bugün hürriyetimizin teminini sağlayan sizlerle ne kadar övünsek, ne kadar gurur duysak azdır. Bu millet sizin fedakârlıklarınızı asla unutmayacaktır. Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve onun silah arkadaşları olmak üzere bu vatan için toprağa düşmüş şehitlerimizin, ebediyete intikal etmiş olan ve hayatta olup bizi burada onurlandıran kahraman gazilerimizin huzurunda saygıyla eğilerek şükranlarımızı sunuyoruz”

“ŞEHİT VE GAZİLERİMİZ DAİMA MİLLETİN GÖNLÜNDEDİR”

Polis Memuru Tülin Karataş’ta konuşmasında, bağımsızlık uğruna fedakarlık gösteren şehit ve gazilerin, bu milletin gönlünde yer edindiğini söyledi. Karataş “Tarih boyunca hür ve bağımsız yaşamış milletimiz bu değerlerini korumak için sayısız mücadele vermiştir. Bağımsızlık uğruna en büyük fedakarlık göstermiş şehit ve gazilerimiz daima milletin gönlünde yer alarak, bizlerin onur abideleri olmuşlardır. 15 Temmuz’da da tıpkı Çanakkale ve İstiklal Savaşında olduğu gibi ülkemiz, tüm fertleri ile tek yürek olmuş, şehit ve gazilerimiz yeni bir destan yazmıştır. Şehit ve gazilerimiz toprağı vatan, insanı ulus yapan değerlerdir. Bu sebeple hala kahramanlık türküleri seslendirilir, destanlar yazılır. Ülkemizin güvenliği ve milletimizin huzurunun sağlanması için canlarının vermekten çekinmeyen teşkilatın bir mensubu olarak bu uğurda şeref ve gururla hizmete devam edeceğiz” dedi.

 “HER ZAMAN GÖREVE HAZIRIZ”

Törende son konuşmayı Muharip Gaziler Derneği Başkanı Muharrem Gül yaptı.  Dün olduğu gibi bugün de vatan için canlarını feda edeceklerini belirten Gül,  “Bugün tarihimizin, özellikle milli mücadele döneminin insanlığın yaşamında çok az görülen mucizelerden, Sakarya Meydan Muharebesi’nin zaferle kazanılmasına müteakip Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk’e TBMM’nin 19 Eylül 1921 günü çıkardığı 153 sayılı kanunla mareşallik rütbesi ve gazilik unvanının tensip edildiği müstesna bir gündür. Çünkü bu tarihte milli iradeye dayalı ve kanunla gazi ünvanını ilk defa alan Mustafa Kemal Atatürk’tür.  Bizler dün olduğu gibi bugün de güzel ülkemize yönelen silahlara karşı her zaman göreve hazırız. Canımızı seve seve veririz. Vatan toprağı için düşen tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyor, rahmetli olan gazilerimizin manevi huzurunda saygı ile eğiliyorum. Gaziler Günü’nü kutlarım” şeklinde konuştu.

Yorumlar

« | »

Haber hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?