Çorum Radyo Televizyonu ÇRT

Dodurga’da Çekirge İstilası

Dodurga’da Çekirge İstilası
8 Nisan 2010

Çorum’un Dodurga ilçesinde arazileri istila eden çekirgelere karşı ilaçlı mücadele çalışması başlatıldı. Yaklaşık olarak 400 dönümlük tarım arazisinde yapılacak olan uygulamada Dodurga Belediyesi bütün ekipmanlarını seferber ederken vatandaşlar da imece usulüyle ilaçlamaya katkıda bulunuyor.

Dodurga ilçesinde ekili alanları istila ederek üreticilerin korkulu rüyası haline çekirgeler, bu yıl da baharın gelmesiyle yumurtalardan çıkarak hızlı bir şekilde üremeye başladı.

Çekirge istilasının önüne geçmek amacıyla geçtiğimiz günlerde Dodurga Kaymakamı Rasim Belge başkanlığında Belediye Başkanı Bekir Kılıç, Tarım İlçe Müdürlüğü ve sivil toplum kuruluşlarının katılımlarıyla yapılan toplantıda ilçedeki tarım arazilerinde ilaçlama çalışması yapılması kararlaştırıldı. Yaklaşık olarak 400 dönümlük tarım arazisinde yapılacak olan uygulamada Dodurga Belediyesi bütün ekipmanlarını seferber ederken vatandaşlar da imece usulüyle ilaçlamaya katkıda bulunuyor. Tarım arazileri, bağ ve sebze bahçelerinin yoğun olduğu bölgeye zarar veren çekirgelere karşı 3 gün boyunca yapılacak olan ilaçlamada 40 litre ilaç kullanılacak.

İlaçlama çalışmaları hakkında bilgi veren Dodurga Belediye Başkanı Bekir Kılıç “Vatandaşın bu konuyu bize iletmesi üzerine bizde İlçe Kaymakamımız Rasim Belge ile istişare yaparak konunun uzmanı olan Tarım ilçe Müdürümüzün nezaretinde sivil toplum kuruluşlarımızla bir toplantı düzenledik ve arazileri ilaçlayarak çekirge istilasının önüne geçmeye çalışıyoruz” dedi.

Kılıç, ilaçlamayı 12 ilaç pompası ve 15 kişilik bir ekip ile 3 gün boyunca sürdüreceklerini belirtti.

Yorumlar

« | »

Habere 1 Yorum Yapılmış

  • erdogan kabakdere

    kenenin düşmanı olan çekirgeyi öldürmenizi istemiyor bu yaptıgınız davranışı esefle kınar sizi allaha havale ediyorum.ALLAH IN VERDİGİ CANI ALLAH ALIR.

Haber hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?