Çorum Radyo Televizyonu ÇRT

Çorum’un Trafik Sorununa Neşter

corumuntrafiksorununanester
12 Mart 2018

Çorum’un Trafik Sorununa Neşter
650 Metrelik Yol İçin Kamulaştırılan Binalar Yıkılıyor

Yıllardır Çorum’un problemlerinden birisi olan Gazi Caddesi’ndeki trafik sorunu, Çorum Belediyesi’nin başlattığı çalışmalarla giderilmeye çalışılıyor. Bu kapsamda Çorum Belediyesi tarafından Gazi Caddesi’ni 23 Nisan Kavşağı’na bağlayacak 650 metre uzunluğundaki yol için kamulaştırılan binalar yıkılmaya başlandı.

Çorum Belediye Başkanı Zeki Gül, AK Parti ve CHP’li Belediye Meclis Üyeleri ile birlikte Gazi Caddesi ile 23 Nisan Kavşağı’nı birbirine bağlayacak bulvar yol için Karakeçili Mahallesi Azap Ahmet Sokak’ta istimlak edilen bir binanın yıkım törenine katıldı.

“GAZİ CADDESİ İLERLEYEN YILLARDA TRAFİĞE KAPANMALI”

Yıkım töreni öncesinde yürüttükleri çalışmaya dair bilgiler veren Belediye Başkanı Zeki Gül, Kütahya’yı örnek göstererek Gazi Caddesi’nin bir bölümünün trafiğe kapatılması gerektiğini belirtti. Ancak şuan ki yol imkanlarının yetersiz olduğunu vurgulayan Başkan Gül, “Benim en çok arzu ettiğim hususlardan birisi de Gazi Caddesi’nin özellikle bazı kesimini trafiğe kapatmaktır. Ancak şuan bu mümkün değil. Bu tip talihi yollarımızı ne kadar çok açarsak, ne kadar çok başarırsak gelecekte belirli bir dönem sonunda Gazi Caddesi trafiğe kapalı bir hale gelir. Talihi yollarla da beslenir. Ben bunun en güzel örneğini Kütahya’da görmüştüm. Ama orada her 30 metrede bir talihi yol ile anayola geçiş olduğu için öyle bir çalışmayı yapabilmişler” diye konuştu.

3 PARK 2 OTOPARK YAPILACAK

Yolun yanı sıra geçtiği güzergahta Çorum Belediyesi tarafından 3 adet park ve 2 adette toplam 656 araçlık otopark yapmayı planladıklarını dile getiren Gül, “Burada 3 adet park, 2 tane belediye hizmet alanı, otopark çalışması ve Karakeçili ve İnayetullah Camilerimizin bahçelerinde yapacağımız genişletme çalışması bulunuyor.  Karakeçili Cami arkasında 312 araçlık, İnayetullah Cami arkasında da 344 araçlık olmak üzere 656 araçlık iki adet otopark yapmayı planlıyoruz” dedi.

“SADECE YOL ÇALIŞMASI YOK”

Karakeçili ve Üçdutlar Mahallesi sınırlarında yoğun bir kamulaştırma yapıldığını hatırlatan Gül, bölgede yol açılmasının yanı sıra yeşil alan, kapalı ve açık otoparkların ihdas edileceğini kaydetti. Başkan Gül, “Biz şehir merkezimizin ihtiyaçlarına binaen yapacağımız yolların açılması için önce planlamalar yapıyoruz. Ardından bununla ilgili yapılan plan doğrultusunda kamulaştırma yapıyoruz. Bu çalışmalardan birisi de Karakeçili ve Üçdutlar Mahallesi’nin içerisinde yer alan bölgede yol çalışması yapmaktır. Burada sadece yol çalışması olmayacak. Burada yol çalışmasından başka yeraltı otoparkları, yeşil alan ve belediye hizmet alanı gibi kapsamlı bir çalışma yapacağız.  Yol, otopark, yeşil alan, belediye hizmet alanı gibi hemşehrilerimizin hizmetine sunacağımız çalışmalarımızla ilgili kamulaştırma çalışmalarımıza başlamıştık” ifadelerini kullandı.

Öte yandan yol ve kamulaştırmaları çalışmalarıyla ilgili bilgiler de veren Belediye Başkanı Zeki Gül, açıklamalarını şöyle sürdürdü:

650 METRE 25 METRE GENİŞLİĞİNDE

“Gazi Caddesi ile Fatih Caddemizi birbirine bağlayacak olan bir yol açıyoruz.  Bu güzergahta açacağımız yolun uzunluğu 650 metre.  Bugün yıkımını gerçekleştirdiğimiz noktadan başlıyor, 23 Nisan kavşağında son buluyor.  Yolumuzun genişliği 25 metre olacak.

19 BİN 414 METREKARELİK ALANI KAMULAŞTIRIYORUZ

Yol ve diğer çalışmalarımızı yapacağımız Karakeçili ve Üçtutlar mahallerimize bağlı alanda kamulaştırma projesi kapsamında 338 adet mülk bulunuyor. 242 adet mülkün kamulaştırmasını bitirdik.  Toplam 96 adet parsel üzerinde çalışmalarımız devam ediyor.  Kamulaştırma yapacağımız toplam alan; 19 bin 414 metrekaredir. Bunun 12 bin 947 metrekaresinde kamulaştırma çalışmalarımızı tamamladık.  Kamulaştırması devam eden 6 bin 467 metrekarelik alanımı var. Yeşil alan, cami alanı genişletme çalışması, otopark gibi çalışmaları yapacağımız alanın  % 70’inin kamulaştırması tamamlandı.

12 MİLYON TL’LİK KAMULAŞTIRMA BEDELİ

Bugüne kadar kamulaştırma bedeli olarak 11 milyon 979 bin 884 TL Hak sahiplerine ödeme yaptık.

Bugüne kadar, 4 apartmanın yıkımı tamamladın. 1 apartmanın mahkeme süreci devam ediyor. 7 adet alanda da bedel tespit ve tescil davası devam ediyor.  Yol yapacağımız alandaki kamulaştırmanın % 90’ını bitirdik.  Açacağımız yol üzerinde bulunan İmam Hatip Lisesi ve Bilim Sanat Merkezi Binası ile ilgili gerekli koordinasyonu sağladık. Bu binalarla ilgili de çalışmalarımızı tamamlayacağız.”

Başkan Gül’ün konuşmasının ardından kepçeyle binanın yıkımı gerçekleştirildi.

 

« | »

Haber hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?