Çorum Radyo Televizyonu ÇRT

Çorum’un Su Rezervlerinde Düşüş Var

kuraklikbarajlarietkiledi
15 Şubat 2018

Çorum’un Su Rezervlerinde Düşüş Var
Kuraklık Barajları Etkiledi 

Çorum’da kış mevsiminin kurak geçmesiyle birlikte içme suyu ihtiyacının karşılandığı barajların su rezervlerinde ciddi bir düşüş meydana geldi.

Sonbaharda mevsim şartlarının farklı seyretmesi, kış ile ilkbahar mevsiminde ise kar ve yeterli yağmur yağışının olmayışı içme suyu ihtiyacının karşılandığı barajlarda su rezervlerinin azalmasına neden oldu.

Belediye Başkan Yardımcısı Alper Zahir, kentin içme suyu ihtiyacının karşılandığı barajlarda 5.5 milyon metreküp kullanılabilir su bulunduğunu belirterek, bunun toplam kapasitenin yüzde 14’üne tekabül ettiğini açıkladı.

Barajlardaki doluluk oranını 2017 yılının aynı ayıyla da bir kıyaslama yapan Başkan Yardımcısı Zahir, geçtiğimiz yıl Şubat ayında barajlarda 13.1 milyon metreküp su bulunurken, bu yıl bu oranda 7.6 milyon metreküp azalma olduğuna dikkat çekti.

İçme suyu ihtiyacının karşılanması için Çorum belediyesi olarak 7 adet yeni su kuyusu açtıklarını dile getiren Zahir, kuyulardan yapılacak takviyelerle içme suyu konusunda herhangi bir sorun yaşanmamasını için çaba gösterdiklerini ancak kuraklık devam ettiği taktir de sıkıntılı bir sürecin yaşanabileceğine işaret etti.

Türkiye genelinde olduğu gibi Çorum’da da gözler bahar aylarındaki yağışlara çevrildi. İstatisiklere bakıldığında Çorum’un Mart, Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında yağış aldığını anlatan Zahir, bu yılda bahar aylarında Çorum’un yağış alması için temennide bulunarak, yağış alındığında su rezervlerinde rahatlama olacağını belirtti.

 

Yorumlar

« | »

Haber hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?