Çorum Radyo Televizyonu ÇRT

Çorum’da Köy Yangını: 29 Ev Tamamen Yandı

Yangın
15 Kasım 2014

Yangın

Çorum’un Bayat ilçesine bağlı Çukuröz köyünde çıkan yangında köy konağı ile birlikte 29 ev kül oldu.

Alınan bilgiye göre, ilçe merkezine yaklaşık 50 kilometre mesafede bulunan 130 haneli Çukuröz köyünde, bir evin elektrik kontağından çıktığı iddia edilen yangın kısa sürede büyüdü ve bitişikteki diğer evlere de sıçradı.

İlk müdahaleyi köylülerin yaptığı yangına, ihbar üzerine Bayat ve İskilip Belediyesine ait itfaiye ekipleri de müdahale etti. Ekiplerin yetersiz kalması üzerine Çankırı, Amasya, Kastamonu ve Ankara’dan da itfaiye ekipleri ile Orman İşletme Müdürlüklerinden arazözler ve iş makineleri istendi.

Bazı vatandaşlar ellerinde taşıdıkları kovalarla, bazı vatandaşlar da su tankerleri ile yangına müdahale etti. İş makineleri ile yanan evler yıkılırken, bazı köylüler alevler arasında kalan eşyalarını kurtardıktan sonra ahırlarda bulunan hayvanlarını dışarı çıkartmaya çalıştı.

Bazı köylüler ise evlerinin yanmasını gözyaşlarıyla izledi.

Facianın eşiğinden dönülen köyde 34 yıl önce de yangın çıktığı ve yaklaşık 20 evin kül olduğu öğrenildi.

11 itfaiye ve 9 arazöz ile çok sayıda personel yangına müdahale etti. 120 haneli köyün önemli bir bölümünde etkili olan yangın yaklaşık 11 saatlik çalışmanın ardından kontrol altına alındı.

Olayın duyulması üzerine Bayat Kaymakamı İdris Akça, Belediye Başkanı Ekrem Ünlü, İl Afet Acil Durum Müdürü Elvan Kaya ve AFAD ekipleri de köye gelerek incelemelerde bulundu.

Bayat Kaymakamı İdris Akça yaptığı açıklamada, “Yangın akşam saat 20.00 sularında çıktı. Şu anda 29 ev yandı. Allah’a şükür herhangi bir can kaybımız yok” dedi.

Öte yandan Çukuröz köyündeki yangın olayının ardından Türk Kızılayı da harekete geçti. Edinilen bilgilere göre Kızılay tarafından köylülerin ihtiyacını gidermek amacıyla bölgeye 30 çadır ve sıcak yemeğin bulunduğu bir TIR’ın Çorum’a gönderildi.

Çukuröz köyündeki yangının faturası ağır oldu. Facianın eşiğinden dönülen yangında havanın aydınlamaya başlamasıyla yangının büyüklüğü de ortaya çıktı. Gece alevler yüzünden evlerine yaklaşamayan köylüler Sabah olduğunda ise yanan evlerinin yanına gelerek gözyaşlarına boğuldu.

Yangında evlerini kaybedenler, günün ağarmasıyla enkazların başına toplandı. Gözyaşları içerisinde kullanılamaz hale gelen evlerinin enkazını izleyen vatandaşların, üzüntülü oldukları gözlendi. Bazı vatandaşlar evlerinin enkazı arasında kalan herhangi bir eşyasının bulunup bulunmadığını kontrol etti.

Yangından geriye gözyaşı ve kül yığınları kaldı. Yangında her şeylerini kaybeden Sadık Ceylan ve Mustafa Ceylan isimli baba-oğul, tahıl ambarlarında bulunan kısmen zarar gören buğdaylarını çuvalla topladı.

Diğer yandan kısa bir süre önce hacdan dönen Döne Can isimli kadın ise ağıtlar yakarak, “60 yıllık baba ocağımız yandı küldü. Allah’ım bu ne acı diyerek” gözyaşı döktü. Kemal Bircan adlı köylü de, evinin iki kez yandığını söyleyerek, uzun süre yanan evinin enkazı yanında oturarak ağladı.

İl Afet Acil Durum Müdürlüğü’nün girişimleri Ankara’dan gece yola çıkan Kızılay kamyonu Sabah saatlerinde Çukuröz köyüne geldi. Türk Kızılayı tarafından evi yanan aileler için gönderilen 30 adet çadır evi yanan ailelere dağıtıldı. Kızılay tarafından afet bölgesine gönderilen kaymanda bulunan mutfakta ise yangınzedelere yemek verilecek.

Çukuröz köyünde çıkan yangında soğutma çalışmaları devam ederken, Vali Yardımcısı Hamdi Bolat köyde incelemelerde bulundu. Bolat, yangınla ilgili yaptığı açıklamada, 120 haneli Çukuröz köyünde imam lojmanında çıkan yangının kısa sürede büyüyerek çevresindeki evlere sıçradığını söyledi. Aralarında köy konağının da bulunduğu 29 evin tamamen yandığını ifade eden Bolat, tek tesellinin can kaybı ve yaralanma yaşanmaması olduğunu dile getirdi.

Akşam saatlerinde başlayan yangını söndürme çalışmaları sabah saatlerine kadar devam etti. Yangına, itfaiye, arazöz ve iş makinelerinden oluşan yaklaşık 30 araç ve 120 personelle müdahale edildi. Bölgeye gelen İl Afet ve Acil Durum (AFAD) Müdürlüğü ekipleri, hasar tespit çalışmalarına başladı.

AFAD, Çukuröz köyünde 29 evin kullanılamaz hale geldiği yangının ardından bölgeye 30 çadır, 200 battaniye, 100 yatak ve yeterli miktarda kumanyanın sevk edildiğini bildirdi.

Türk Kızılayı’nın gönderdiği çadırların da Çukuröz Köyü İlk ve Ortaokulu’nun yanında bulunan alana kurulması kararlaştırıldı. Bunun için Bayat Belediyesi ekiplerince çadırların kurulacağı alanda zemin düzenleme çalışması başlatıldı.

Öte yandan Bayat Kaymakamlığı ve belediye tarafından mağdur vatandaşlara Çukuröz Köyü İlk ve Ortaokulu’nda sıcak çorba ikram edildi.

Gazi, İnönü ve Bahabey Caddelerine Ücretli Park Uygulamasını Nasıl Değerlendiriyorsunuz ?


Anket Sonuçları

Loading ... Loading ...

 

Yorumlar

« | »

Haber hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?