Çorum Radyo Televizyonu ÇRT

Çorum’da FETÖ’den 473 Kişi Tutuklandı

feto473kisitutuklandi
11 Ocak 2017

Çorum’da FETÖ’den 473 Kişi Tutuklandı
Çorum’da FETÖ operasyonları kapsamında bugüne kadar 473 kişinin tutuklandığı açıklandı.

Çorum Cumhuriyet Başsavcısı Ömer Faruk Yurdagül, kentte yürütülen FETÖ soruşturmalarıyla ilgili bir basın açıklaması yaptı. Çorum’da FETÖ/PDY terör örgütü yapılanmasının deşifre edilmesi, örgüt içerisinde faaliyet gösteren şüphelilerin ve örgütsel durumlarının tespiti ve delillendirilmesi amacıyla 29 Eylül 2015 tarihinde soruşturma başlatıldığını söyleyen Yurdagül, soruşturmalar kapsamında iletişimin dinlenmesi, teknik araçlarla izleme tedbirlerinin uygulanarak örgütün ildeki üst yönetimi başta olmak üzere yönetici ve üyelerinin, finans kaynakları ve yöntemlerinin ortaya çıkarılmasının amaçlandığını ifade etti.

FETÖ’nün, 15 Temmuz’daki darbe girişiminden önceki süreçte birden fazla soruşturma kapsamında 21 şüphelinin örgüt üyeliği, yöneticiliği ve örgüt üyeliği kapsamında kamu kurumunu dolandırmak suçlarından tutuklandığını anlatan Başsavcı Yurdagül, “Örgüte yönelik planlı soruşturmalar kapsamında operasyonların belirli bir periyot içersinde 1 Eylül 2016’da yoğunlaştırılarak gerçekleştirilmesi planlanmaktayken, 15 Temmuz 2016 tarihinde gerçekleşen darbe girişiminin ardından yakın tehdit durumu değerlendirilerek planlı operasyonların derhal başlatılmasına karar verilmiş ve soruşturma işlemleri hızlandırılmıştır” dedi.

Bugüne kadar 1087 şüpheli hakkında işlem yapıldığını belirten Yurdagül, “473 şüpheli tutuklu bulunmaktadır. 314 şüpheli hakkında adli kontrol kararı verilmiştir. Değişik tarihlerde tutuklandıktan sonra itiraz, sağlık sebepleri, kişisel ve ailevi durumları gözetilen 59 şüpheli tahliye edilmiştir. 79 şüpheli hakkında yakalama kararı bulunmaktadır. Toplam 62 şüpheli de beyanlarının alınmasının ardından kolluk kuvvetleri veya savcılık aşamasında serbest bırakılmıştır. 10 Ocak 2017 tarihi itibariyle gözaltındaki şüpheli sayısı 26’dır. Soruşturmalar kapsamında operasyonlar yaklaşık yüzde 90 oranında tamamlanmıştır” dedi.

« | »

Haber hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?