Çorum Radyo Televizyonu ÇRT

 ‘Çorum, Tarımsal Potansiyelini Hızla Kaybediyor’

corumtarimpotansiyelerinikaybediyor
11 Şubat 2019

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanvekili Nejat Gamzeli, Çorum’un tarımsal potansiyelini hızla kaybettiğini ifade etti.

Dün gerçekleştirilen genel kurulda bir konuşma yapan Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanvekili Nejat Gamzeli, tarla ve marketlerdeki fiyat farkına değindi. Yelkenlerin tarıma çevrilmesi gerektiğini belirten Gamzeli, “Mevsim normallerinin üzerinde seyreden gıda fiyatları gündemin en üst sıralarında yer alıyor. Kimi ürünlerde tarla ile market arasında 5-6 kat fiyat artışları görülmektedir. Görünen o ki, çiftçilerimiz birçok üründe gayet makul fiyatlarla elden çıkartıyor ama bu tüketiciye bir türlü yansımıyor. Bu makası daraltmak için tarımdaki sorunları çözmek, yelkenleri tarıma çevirmek gerekiyor. Tarımdaki tüm sorunların çözümü için yapısal sorunlara el atılmalı. Üretimde verimlilik sağlanmalı, ülkenin dağı, taşı ekilmeli, çiftçilerin ekonomileri güçlendirilmeli, çiftçilerin borçları uzun vadeli yapılandırılmalı, yeni finansman olanaklar sunulmalıdır. Girdi fiyatları makul düzeylere çekilmelidir. Destekler artırılmalı. Kırsal kalkındırılmalı. Kır ve kent arasındaki refah farkı kapatılmalıdır. Tarımda bulunan herkes sosyal güvenlik kapsamına alınmalı” diye konuştu.

Çorum’un tarımsal potansiyelini her geçen gün daha da kaybettiğini dile getiren Gamzeli, “Çorum için en önemli geçim kaynağı tarımdır. Türkiye’nin  her bölgesine kolay ulaşabilen bir konumda olan Çorum, sanayi yatırımları ve tarımsal potansiyeliyle dikkat çekiyor. Çorum’un yüzde 45’i tarım arazisidir. Buğday, çeltik, nohut, kuru soğan, patates, ceviz Çorum’un en önemli tarım ürünleri arasında yer almaktadır. Tarımsal potansiyel hızla kaybediliyor. Ülke genelinde Çorum, kırsal nüfusunu kaybeden iller arasında yer almaktadır. 2007 yılında Çorum kırsalında 208 bin 912 kişi yaşarken, 2017 yılında kırsal nüfusu 135 bin 768’e düşmüştür. Kırsaldaki ortalama gelir artırılarak bu duruma son verilmelidir” ifadelerini kullandı.

Yorumlar

« | »

Haber hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?