Çorum Radyo Televizyonu ÇRT

Çorum Şehidini Uğurladı

corumsehidiniugurladi
17 Nisan 2018

Çorum Şehidini Uğurladı
Şehit Piyade Er Baki Afşar Toprağa Verildi

Şırnak’ta çıkan çatışmada terhisine bir hafta kala şehit olan Çorumlu piyade er Baki Afşar memleketinde sonu yolculuğuna uğurlandı. Törene Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak da katıldı.

Şırnak’ın Şenoba Kuyu Tepe Üs Bölgesi’nde PKK’lı teröristler tarafından uzun namlulu silahlarla saldırı gerçekleştirildi. Saldırıda 3 asker şehit olurken, 1 asker ise yaralandı. Saldırıda şehit olan 21 yaşındaki Piyade Er Baki Afşar’ın cenazesi Şırnak’ta düzenlenen askeri törenin ardından Çorum gönderildi.

Askeri uçakla Merzifon Havaalanı’na getirilen şehit Afşar’ın naaşı, akşam saatlerinde karayoluyla Çorum’a getirildi. Hitit Üniversitesi Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesi morgundan dualarla alınan şehidin naaşı, ilk olarak helallik alınmak Gülabibey Mahallesi Bağcılar 17’inci sokaktaki baba evine götürüldü. tarafından Şehidin cenazesi baba evinde dua edilip helallik alınmasının ardından cenaze töreni için Akşemseddin Cami’ine götürüldü.

Şehidin cenaze törenine Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, Hava Kuvvetleri Komutanlığı Lojistik Komutan Yardımcısı Tuğgeneral Şahin Kılıçarslan, Vali Necmeddin Kılıç, Ak Parti Çorum Milletvekili Ahmet Cami Ceylan, Belediye Başkanı Zeki Gül, Cumhuriyet Başsavcısı Ömer Faruk Yurdagül, bürokratlar, siyasi parti ve sivil toplum örgütü temsilcileri ile yaklaşık 5 bin kişi katıldı.

Cenaze töreni sırasında şehidin yakınları güçlükle ayakta durabildi. Şehidin annesi Nurdan Afşar ve babası Mustafa Afşar, jandarma komutanlığı görevlilerinin yardımıyla tören alanında bekledi. Şehidin lise öğrencisi olan kız kardeşi Hilal Afşar ise göz yaşlarına boğuldu. Bu sırada tören alanına gelen Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak şehidin yakınlarına başsağlığı dileğinde bulundu. Şehidin kızı kardeşi Hilal Afşar’ın yanına gelen Bakan Osman Aşkın Bak, göz yaşlarını silerek teselli etmeye çalıştı. Bakan Osman Aşkın Bak cenaze boyunca şehidin babası Mustafa Afşar’ın yanından ayrılmadı.

Şehit Baki Afşar’ın cenazesi Akşemseddin Camii’nde kılınan cenaze namazının ardından, toprağa verilmek üzere Çorum Şehitliği’ne götürüldü.

1997/2 tertip er olarak Şırnak’ta vatani görevini yapan 21 yaşındaki Baki Afşar’ın terhisine bir hafta kaldığı bildirildi. Şehidin askere gitmeden önce sanayi sitesinde otomobil tamirhanesinde motor ustası olarak çalıştığı öğrenildi. Şehidin annesi Nurdan Afşar ise oğlunun terhis olacağı günü bekliyordu. Oğlunu, askerden geldikten sonra evlendirme hayali kuran anne Nurdan Afşar’ın çeyiz hazırlığı yaptığı öğrenildi.

 

« | »

Haber hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?