Çorum Radyo Televizyonu ÇRT

Çilek Bir Köyün Kaderini Nasıl Değiştirdi?

cilekkoy
16 Haziran 2015

ÇİLEK BİR KÖYÜN KADERİNİ DEĞİŞTİRDİ

Şeyh köyünde en güzel çilek yarışması

İskilip ilçesine bağlı Şeyh Köyü çilek üretiminde adını duyuruyor.

Dört yıl önce ilçe kaymakamlığının desteği ile çilek üretimine başlayan köylüler şimdi dış pazara açılmanın planlarını yapıyor.

Köy halkının dört elle sarıldığı çilek üretimi sayesinde dağlık bir yapıya sahip olan köyde çorak topraklar çilekle yeniden hayat buldu.

Artan üretim ve gelir getirici özelliğiyle Şeyh köyünde göçün de önüne geçildi. Geçmiş yıllarda iş bulmak için büyük şehirlere giden köylüler çilek üretimi ile tekrar köylerine döndü.

Önlerine yeni hedefler koyan köylüler ilk etapta markalaşmak, daha sonra ise dış pazara açılmanın planlarını yapıyor.

Şeyh köyünde bu yıl yapılan ilk çilek hasadı nedeniyle en güzel çilek yarışması düzenlendi. Yarışmaya İskilip Kaymakamı Şuayip Gürsoy, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Erkan Elfaz Ermiş ve davetliler katıldı.

Bu yıl ikinci kez düzenlenen “En Güzel Çilek” yarışmasında köylüler yetiştirdikleri çilekleri jürinin beğenisine sundu. 27 ayrı üreticinin yarıştığı etkinlik kapsamında jüri ilk üç üreticiyi ürettikleri çileğin kokusu, tadı ve diğer özelliklerini dikkate alarak belirledi. Yarışma sonunda ilk üçe giren üreteciler altın ve çeşitli hediyelerle ödüllendirildi. Yarışma sonunda ayrıca birinci olan çilek yapılan açık artırma ile bin TL’ye satıldı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Erkan Elfaz Ermiş, Şeyh köyünün kendileri için rol model olan bir köy olduğunu dile getirdi. Her şeyin 700 metrekare bir hayal ile başladığını dile getiren Ermiş, bugün 200 dönüm alanda çilek üretimi yaptıklarını açıkladı.

İskilip Kaymakamı Şuayip Gürsoy ise, Şeyh köyünde bir başarı hikâyesinin yazıldığını söyledi. Küçük alanlarda mikro kredilerle, küçük desteklerle çilek üretiminin başladığına dikkat çeken Kaymakam Gürsoy, artık büyük bir gerçek olarak önlerinde durduğunu kaydetti.

« | »

Haber hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?