Çorum Radyo Televizyonu ÇRT

CHP’liler ‘Adaleti Sonuna Kadar Arayacağız’ Dedi

chpadaletisonunakadararayacagiz
15 Haziran 2017

CHP İl Teşkilatı Basın Toplantısı Düzenledi
CHP’liler ‘Adaleti Sonuna Kadar Arayacağız’ Dedi

Cumhuriyet Halk Partisi Çorum İl Teşkilatı, hakkında 25 yıl hapis cezası verilen CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu’nun tutuklanmasına tepki amacıyla basın toplantısı düzenledi. Ellerinde ‘Adalet’ yazılı kâğıtlarla basın mensuplarının karşısına çıkan partililer, yargı kararını eleştirerek “Adaleti sonuna kadar arayacağız” dediler.

CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu, Milli İstihbarat Teşkilatı’na ait tırların durdurulmasıyla ilgili görüntüleri eski Cumhuriyet Gazetesi Genel Müdürü Can Dündar’a vermekle suçlanıyordu. Dünkü duruşmada kararını açıklayan mahkeme, Berberoğlu’nun “Devletin gizli kalması gereken bilgilerini, siyasal ve askeri casusluk maksadıyla açıklamak” suçundan müebbet hapis cezasına çarptırılmasına hükmetti. Müebbet kararı 25 yıl hapis cezasına çevrilen Berberoğlu tutuklanarak, Maltepe Cezaevi’ne gönderildi.

CHP Milletvekili Enis Berberoğlu’nun suçsuz olduğunu savunan CHP’liler, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu öncüğünde Ankara’dan İstanbul’a yürüyüş başlattı. Çorum’da CHP İl teşkilatı tarafından geniş katılımlı basın toplantısı düzenlendi.

Toplantıya parti teşkilat yöneticileri, belediye başkanları, eski il başkanları ve partililer katıldı.  CHP’liler ellerinde adalet yazılı kâğıtlarla basın mensuplarının karşısına çıktı. CHP İl Başkanı Hasan Suvacı yaptığı açıklamada, CHP Milletvekili Enis Berberoğlu’nun bu güne kadar basın özgürlüğünü ve ifade özgürlüğünü savunan bir kişi olduğunu hiçbir suç işlemediğini iddia etti.

Suvacı “Enis Berberoğlu’nun suçu Suriye’ye silah götüren MİT tırlarının medyada açıklamasıydı. Enis Berberoğlu bunu açıklamadan önce zaten medyada bu yer almıştı ve herkes tarafından biliniyordu devlet gizliliği kalmamıştı” dedi.

CHP İl Başkanı Suvacı,  o dönemde MHP Genel Başkan Yardımcısı olan, şimdiki Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş’in de “Vallahi de, billahi de o tırlar Türkmenlere gitmiyordu. Bilerek söylüyorum. Bizim bayır bucak Türkmenleri ile irtibatımız var” dediğini hatırlatarak,  “Bu devlet sırrı ise o da açıkladı. Şimdi biri başbakan yardımcı oldu diğeri ise hapiste. Böyle iki taraflı bir adalet olamaz” dedi.

Geçmişte de FETÖ’cü haklim ve savcılar tarafından yargıda adaletsiz uygulamalar yapıldığını söyleyen Suvacı, “FETÖ yargıçları, bu ülkenin genel kurmay başkanını terörist başı olarak 5 yıl içerde tuttular. Ordumuza kumpas kurdular. Bütün değerlerini yerle bir ettiler. Generallerimizi, subaylarımızı içerde tutan o yargıçlar şimdi müebbet hapis cezası ile tutuklandı. Şimdiki Denizli milletvekilimiz savcıydı ve FETÖ’nün karanlık işlerini ortaya çıkaracakken FETÖ’cü hakim ve savcı arkadaşları odasından alıp hapse attılar. Yani hukuksuzluk bugün başlamadı. Milletvekili dokunulmazlıklarını kaldırılmasını biz istedik çünkü Türk adaletinde güveniyorduk ancak bugünkü gelinen durum çok vahimdir” dedi.

Ülkede adaletin temini için herkese görev düştüğünü ifade eden Suvacı, “Bu sorun CHP’nin sorunu değildir. Bu Türkiye Cumhuriyetinin sorunudur. Hiç suçu olmayan insanı, sadece görüşünü ifade etti diye alıp içeriye atamazsınız. Eskiden ne olmuştu herkes biliyor. Devletin en gizli sırları komik odalardadır. Bülent Arınç’ın evine suikast düzenlenecek ayağına kozmik odaları açıp devletin bütün sırlarını ifşa ettiler. Asıl militan, asıl casus bunlardır. CHP’de casus olmaz. CHP’liler milletine ve ülkesine bağlı ve sadık insanlardır. Enis Berberoğlu devletin gizli sıralarını casusluk yaparak ajanlık yaparak dışarıya sızdırmadı. Bu silahların Suriye’deki militanlara gittiğini sağır sultan duymuştu. Bülent Arınç’ın damadı olsaydı iki gün yatmadan çıkardı” şeklinde konuştu.

Enis Berberoğlu’nun tutuklanmasındaki asıl amacın CHP’ye yönelik bir saldırı olduğunu iddia eden Suvacı, “16 Nisanda yapılan referandumda hayır oyları daha fazla çıktı ancak yüksek seçim kuruluna baskı yaparak bunun üstünü kapatmak isteniyor. Bunlar konuşulmasın diye gündem değiştirmek istiyorlar” dedi.

Suvacı, Kemal Kılıçdaroğlu’nun adaletsizliğe karşı adalet için yürüyüşüne de destek vereceklerini belirterek, “Adaleti sadece Kemal Kılıçdaroğlu değil hepimiz arayacağız. Adalet hepimize lazım, hak ve hukuk hepimize lazım” dedi.

« | »

Haber hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?