Çorum Radyo Televizyonu ÇRT

CHP 96’ıncı Yılını Kutladı

chp96
9 Eylül 2019

 

CHP 96’ıncı Yılını Kutladı

Cumhuriyet Halk Partisi kuruluşunun 96’ıncı yılını kutluyor.  96. yıl dönümü nedeniyle CHP İl Başkanlığı tarafından düzenlenen törenle Atatürk Anıtı’na çelenk sunuldu. Törene CHP İl Başkanı Hasan Eray Tüfekçi, Merkez İlçe Başkanı İsmail Kalender, İl Genel ve Belediye Meclis Üyeleri, Yönetim Kurulu Üyeleri, eski milletvekilleri, eski il ve merkez ilçe başkanları ile partililer katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende CHP İl Başkanı Hasan Eray Tüfekçi, Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.

Daha sonra bir konuşma yapan CHP İl Başkanı Hasan Eray Tüfekçi, CHP’nin kuruluşunun 96. Yılını gururla kutladıklarını dile getirerek, “CHP’nin kökleri Türkiye’nin temelleridir” dedi.

Tüfekçi konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk tarafından 9 Eylül 1923 tarihinde kurulan CHP’nin kuruluşunun 96. Yılını gururla kutluyoruz. Bugün 96. Kuruluş yıldönümünü kutladığımız şanlı partimizin kurucu ilk genel başkanı Mustafa Kemal Atatürk’ü ve o günden bugüne partimize kendilerini adamış tüm liderlerimizi saygı ve minnetle anıyoruz. Bundan 96. Yıl önce diktatörlük yerine cumhuriyet diyen, baskı ve şiddetle tek adam yönetimi yerine özgürlüğü seçen, bağnazlığın ve irticaının yerine çağdaş yönetim şeklini benimseyen, ülkesindeki her ferdin özgür bir birey olması için mücadele eden CHP’nin değil bir il başkanı olmak, sade bir ferdi olmaktan onurluyum ve gururluyum.

Büyük devlet adamı Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları cumhuriyetten önce 9 Eylül 1923’te CHP’yi kurmuştur. CHP’ye gönül veren her birey bu onuru yaşıyor ve yaşayacaktır. CHP, 96. kuruluş yıldönümünde halkımızın umut kaynağıdır. CHP ülkemizin kurtuluşunda ve kuruluşunda hainlerin amaçlarını yok eden manda ve himayeye karşı duran, gücünü milletten alan, kurucu Atatürk’ün ülkesinden hiç ayrılmayan, ülkemize umut olan partidir. Dünyadaki ve coğrafyadaki savaşlar kurucumuz Mustafa Kemal Atatürk’ün ve partimizin ‘Yurtta sulh, cihanda sulh’ ilkesinin haklılığını bir kez daha ortaya koymuştur. CHP cumhuriyetin mirasını yiyenlerin değil bu mirası yaratanların partisidir. CHP adaleti yok edenlerin değil çağdaş bir hukuk sistemi kurup adaleti sağlayanların partisidir. Biz CHP’liler dünyada ve bölgemizdeki tüm olumsuz gelişmelere rağmen laiklikten ödün vermeden, Atatürkçü düşünceden ayrılmadan, hukukun üstünlüğünden vazgeçmeden ulusal birliğimizi ve Cumhuriyetimizi koruyacağız. Çağdaş uygarlık yolunda yürümeye devam edeceğiz. Cumhuriyetimizin ve Atatürk devrimlerinin yılmaz savunucusu olarak her zaman ve her koşulda tam bağımsız aydınlık bir Türkiye inşa edene kadar çalışmaya devam edeceğiz. Cumhuriyet Halk Partisi, ulusal bağımsızlığımızı kazandıran ve ülkemizi demokrasi ile tanıştıran bir partidir. Her biri küresel ölçekte anlamlı ve büyük başarılara imza atmış bir partidir. Cumhuriyet Halk Partisi son yerel seçimlerde otoriter yönetime dersini vermiştir. Şimdi sıra yaklaşan seçimlerde bu yönetimi değiştirmek vardır. CHP bu gücünü köklerinden alıyor. Yapılmamışı yapmak, başarılmayanı başarmak CHP’nin köklerinde var. CHP’nin kökleri Türkiye’nin temelleridir.

96’ıncı yılımızı kutladığımız bu günlerde İstanbul İl Başkanımız Canan Kaftancıoğluna verilen hapis cezası da bizleri derinden üzmüştür. Canan Kaftancıoğluna 25 yıl sonra İstanbul’daki Ak Parti iktidarını bitiren CHP İstanbul İl Başkanı olarak tarihe geçmiştir. 7 yıl önce sosyal medyadaki paylaşımları gerekçe gösterilerek 5 ayrı suçtan 9 yıl 8 ay hapis cezası verilmesi siyasi bir karardır. Yargı erki artık halkın değil AKP rejiminin emri altındaki bir enstrümandır. Yargı bir kez daha milletin yargısı olup bu ülkede adalet gelinceye kadar mücadele edeceğiz. Başaramayacaklar demokrasi kazanacak.  Bu arada genel başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’na Aydın’ın Kuşadası belediyesi önünde bazı kişilerin çirkin saldırıya uğramasını kınıyoruz. Saldırganlara bir an önce hak ettikleri cezanın verilmesini dileyerek genel başkanımıza geçmiş olsun diyoruz.

Cumhuriyet Halk Partisi, çağdaş cumhuriyeti kuran, demokratik, laik, sosyal hukuk devletini inşa eden, adaleti sağlayan bir partidir. CHP Türkiye’nin attığı her ileri adımda vardır. CHP adaleti ve demokrasiyi sağlamıştır. Ancak 17 yıldır ülkeyi yöneten AKP iktidarının adaleti ve demokrasiyi ne hale getirdiğini üzülerek izliyoruz. Ülkemizin aydınlık geleceği tekrar CHP ile mümkün olacaktır. CHP’nin varlığı bile Türkiye’nin varlığını sürdürmesinde büyük güvence olacaktır”

 

Yorumlar

« | »

Haber hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?