Çorum Radyo Televizyonu ÇRT

Ceviz Açığı Nasıl Kapatılıyor?

ceviz-acigi-nasil-kapatiliyor
10 Şubat 2015

ceviz-acigi-nasil-kapatiliyor

Ceviz Açığı Nasıl Kapatılıyor?

Geçtiğimiz yıl yaşanan don olayı nedeniyle ceviz üretimi yapamayan Oğuzlar, piyasadaki ceviz açığını ithal ürünle kapatıyor. Oğuzlar ilçesinde faaliyet gösteren ceviz işleme tesisi yurt dışından ithal ettiği ürünleri Türkiye piyasasına sunuyor. Tesiste günlük ortalama 500 kilogram ceviz işleniyor.

Ceviz üretiminde söz sahibi olan İlçede her yıl 400 tona yakın ceviz üretilirken geçtiğimiz yıl yaşanan don olayı nedeniyle ceviz üretimi gerçekleşmedi. Piyasadaki ceviz talebi ise Amerika başta olmak üzere Şili, Moldova, Romanya, Ukrayna, Bulgaristan gibi ülkelerden ithal edilen cevizle karşılandı.

İlçede faaliyet gösteren ceviz işleme tesisinde de, bu yıl işlenen cevizin tamını ithal ürün oluşturuyor.  Firma sahibi Mehmet Ceylan ÇRT’ye yaptığı açıklamada Oğuzlar cevizinin kalite ve damak tadını hiçbir cevizin tutmadığını anlattı.

Mehmet Ceylan cevizin tüketimi ve saklanması konusunda da tavsiyelerde bulundu.

Oğuzlar ilçesindeki ceviz işleme tesisi aynı zamanda ev hanımları için gelir kapısı oldu. İlçe ve çevre köylerden gelen kadınlar ceviz işleme tesisinde çalışıyor.  Kabuklu olarak alınan cevizler çeşitli aşamalardan geçtikten sonra piyasaya sunulmak üzere paketleniyor.

 

 

« | »

Haber hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?