Çorum Radyo Televizyonu ÇRT

BESYO’da Yetenek Sınavları Başladı

BESYO’da Yetenek Sınavları Başladı
27 Temmuz 2011

Hitit Üniversitesi’nin yeni bölümlerinden olan Beden Eğitimi Spor Yüksek Okulu ilk öğrencilerini alıyor.

6 branşta antrenörlük bölümüne öğrenci alımı için yetenek sınavları başladı. Üniversite adayları antrenörlük bölümüne girebilmek için zorlu parkurda ter döktü.

60 kişinin alınacağı antrenörlük bölümlerine eğitim görmek için 169’u erkek, 36’sı bayan olmak üzere 205 kişi müracaat etti.

Adaylar ilk elemeler için Koordinasyon sınavına tabi tutuldular. Ulukavak Semt sahasında gerçekleştirilen sınavda, hazırlanan parkuru erkeklerin 40 saniyede, bayanların 50 saniyede geçmeleri istendi.

İlk elemeler olan koordinasyon sınavını geçen adaylar kendi branşlarındaki antrenörlük bölümlerinden birisine girebilmek için ikinci bir yetenek sınavına girecekler.

Kaleci antrenörlüğü, futbol antrenörlüğü, hentbol antrenörlüğü,  voleybol antrenörlüğü,  güreş antrenörlüğü ve basketbol antrenörlüğü branşlarına toplam 60 öğrenci alınacak.

Öğrencilerin sınav heyecanına Hitit Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Reha Metin Alkan’da ortak oldu.

Öğrencilere başarı dileyen Alkan rektör burada hak eden “kişiler kazanacak. Kendi performansınızın dışında hiçbir faktör etkili olmayacak” diyerek kimseye torpil yapılamayacağının mesajını verdi.

Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu Müdürü Doç. Dr. Faruk Yamaner de sınav öncesinde, parkuru nasıl geçecekleri konusunda adaylara bilgi verdi.

Öğrencilere sınav öncesinde parkurda çalışma yaparak, kendilerini denemeleri için de fırsat verildi.

Bu arada yetenek sınavlarının objektif yapılması da dikkat çekti. Sınav kamera ile dışarıda bekleyen öğrenciler ve ailelere canlı olarak izlettirildi. İzleyenlerde en az sınava giren adaylar kadar heyecanlıydı.

Bu arada parkuru tamamlamakta zorlanan bazı adaylar rahatsızlandı. Rahatsızlık geçiren bir bayana, sağlık görevlileri müdahale etti.

Çorumsporlu kaleci Emrah Yılmaz ve Vedat Aşkan da antrenörlük sınavına katılan adaylar arasındaydı. Emrah ve Vedat ilk elemeler olan koordinasyon parkurunu geçmeyi başardılar. Adaylar şimdi antrenörlük bölümlerinin 6 aydı branşı için ikinci bir yetenek sınavına girecekler. Bu sınavı geçenler arasında, saniye sıralaması dikkate alılarak, kontenjan sayısı kadar öğrenci alınacak.

« | »

Haber hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?