Çorum Radyo Televizyonu ÇRT

Bayat’ta 5 Bin Yıllık Maden Ocağı

bayattarih
28 Ağustos 2015

BAYAT’TA 5 BİN YILLIK MADEN OCAĞI

Tarihin izlerini arıyorlar

Bayat ilçesinde bulunan 5 bin yıllık maden ocağında tarihin izleri aranıyor.

Bayat ilçesi Derekutuğun köyünde yapılan kazılarda 5 bin yıl öncesine ait bakır maden ocağı galerisi gün ışığına çıkarılmasının  ardından  çalışmalar  tüm hızıyla  sürüyor.

Derekutuğun köyündeki kazı çalışmalarını 4  yıla  aşkın  bir  süredir yürüten Almanya Bochum Üniversitesi Jeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ünsal Yalçın, 5  binyıllık  bakır  madeni üzerinden yola çıkarak  o dönemin  ticari ilişkilerini   ekonomik yönünü ortaya çıkarmaya  çalıştıklarını   söyledi.

Bölgede arkeolojik kazı yapmak amacıyla Çorum Müzesi aracılığıyla Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan izin alarak, 4 yıl önce kazı çalışmalarına başladıklarını belirten Yalçın, bu yıl ise üç  hafta  önce  kazı çalışmalarına start  verdiklerini kazı çalışmalarına  Türkiye’den  ve Almanya’dan   gelen öğrencilerin de kazı ekibinde yer aldığını belirtti.

Maden ocağında 20’ye yakın galeri bulunduğunu anlatan Prof. Dr. Yalçın, “5 bin yıl önce insanlar, Kalkolitik dönemde galeriler açmışlar. Yeraltı işletmeciliğiyle bakır madenini kazanmışlar. Yeraltı galerilerini aydınlatmak için de çıra yakarak aydınlatma aracı olarak kullanmışlar.  Biz şuan maden içerisindeki galerilerde çalışmalarımızı sürdürüyoruz.  Tarihe ışık tutacak çok önemli bir yerdeyiz. Elimizde 5 bin yıllık maden ocağı var. Şuan 11 metre ilerledik” dedi.

Yorumlar

« | »

Haber hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?