Çorum Radyo Televizyonu ÇRT

İyi Parti Kongresinde AK Parti ve MHP’ye Sert Sözler

iyipartikongresi
12 Mart 2018

İyi Parti Kongresinde AK Parti ve MHP’ye Sert Sözler
‘Cumhur İttifakı Değil, Cukka İttifakı’

İyi Parti 1. Olağan İl Kongresi geçtiğimiz hafta sonu gerçekleştirildi. Kongrede mevcut başkan Bekir Özsaçmacı, tekrar seçildi.  Kongreye, İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Genel İdare Kurulu Üyesi Şenol Bal, parti delegeleri ve üyeler katıldı. Kongrede konuşan İYİ Parti İl Başkanı Bekir Özsaçmacı, Ak Parti iktidarını eleştirdi.

İyi Parti 1. Olağan İl Kongresi’ne katılan İyi Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Genel İdare Kurulu Üyesi Şenol Bal, Ak Parti ve MHP’nin ittifak kararını eleştirdi.  Bal “Bu cumhur ittifakı adını verdikleri yasa, tam bir cukka ittifakı” dedi.

 

 ‘Cumhur İttifakı Değil, Cukka İttifakı’

Çıkarılacak ittifak yasasıyla birlikte anayasanın ihlal edildiğine dikkat çeken Bal, “Çok korkuyorlar bizden. İttifak adı altında bir kirli pazarlık yapılıyor. Uyum yasaları adı altında gecikmiş yasa teklifi meclise verildi, anayasa komisyonundan geçti. Bugüne kadar böylesine çirkin bir pazarlığın  olmadığı bir süreç yaşıyoruz. Bu yasa teklifi öyle çirkin pazarlıklar içeriyor, öyle seçim güvenliği diye öyle bir şekilde anayasayı ihlal ediyor ki, maalesef bir bilim adamı, hukukçular bile ses çıkaramıyor” dedi.

“Cumhur İttifakı” olarak yapılan seçim ittifakına “Cukka İttifakı” benzetmesinde bulunan Genel Başkan Yardımcısı Bal, “Bu cumhur ittifakı adını verdikleri yasa, kendileri için cukka ittifakı. Tam bir cukka ittifakı. Bu muhteremler öyle ince ince hesap yapmışlar ki, birbirine benzemez kanun maddelerini biliyorsunuz torba yasa adı altında meclise getirmeyi seven AKP milletvekilleri, şimdi torba yasadan bir tık yukarıya çıkmış, çuval parti yasasını ortaya koymuş. Aynı çuvalın ağzını açmışlar ittifak yapıyorlar” şeklinde konuştu.

İttifak üzerinden MHP’yi de eleştiren Bal, “İttifakın sözcüsü, her şeyi kabul eden bildiğiniz parti MHP, barajı geçmek ve hazine yardımından faydalanmak için  ‘Ver Bilal’ı, Al Hilali’ pazarlığından, ‘Ver Rüşveti, Al Oyu’ pazarlığı söylemine geçmiştir maalesef. Çok acıdır bu” diye konuştu.

Milletin iradesinin önüne kimsenin set çekmesine izin vermeyeceklerini belirten Bal, “Biz milletimize güveniyoruz” dedi.

Bal, “Hele bir parti var ki her şeye razı. Birkaç milletvekilliği için partisinin de seçmenini pazarlamaktan hiç çekinmiyor. Onları ittifakı almazlar diye de o kadar korkuyor ki, artık o da iktidarın sözcülüğünü yapıyor. Saray ittifakına buradan sizlerin huzurunda sormak istiyoruz, neden korkuyorsunuz, neden böyle bir ittifak ihtiyacı duydunuz? Hem de kanunları ve anayasayı çiğneyerek. Ne yaparsanız yapın milletin iradesinin önüne set çekemeyeceksiniz. Çünkü her türlü önlemi alıyoruz. Biz milletimize güveniyoruz. Hepimiz kapı kapı dolaşacağız ve anlatacağız. İnsanlarımızı uyandıracağız. Oylarımıza sahip çıkacağız” ifadelerini kullandı.

İyi Parti olarak Anadolu’ya vatandaşların dertlerinin dinlenmesi amacıyla otobüsler yolladıklarını, AK Parti’nin ise bu çalışmayı taklit ettiğini ileri süren Bal, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“O kadar her şeyi çalmaya alışmışlar ki maalesef intihal denir bilimsel çalışmaları çalmaya. Bunlar siyasi projeleri de çalmaya başladılar. Öyle nezaketsizler ki biz 15 gün önce Anadolu’ya otobüsler çıkardık.  Yerel yönetimlerden sorumlu başkanlığımızın bir projesi. Anlat hemşerim derdini formatında otobüslerimizle Anadolu’da. Bir baktık ki 2 gün önce cumhurbaşkanı AKP binasının önünden otobüs uğurluyor ve diyor ki ‘İlk oluyor bu’ diyor. Vatandaşımızın dertlerini dinlemek için otobüslerimizi uğurluyoruz. ‘Bu 2019 seçimlerine de hazırlıktır’ diyor. Yahu sayın cumhurbaşkanı, biz milletin gerçekten dertlerini dinlemek için otobüslerimizi yolladık. Ama siz 16 senedir bu milletin ne çektiğinin farkında değilsiniz. Yine seçim için, seçim kazanmak için siz otobüs yolluyorsunuz. Yazıklar olsun diyorum buradan.”

« | »

Haber hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?