Çorum Radyo Televizyonu ÇRT

50 Yıllık Çarşamba Pazarı Tarih Oldu

carsambapazaritariholdu
11 Ocak 2017

Belediye karar verdi, esnafın tepkisi sonucu değiştirmedi. Çorum’da ilk defa Çarşamba pazarı kurulamadı.

Çarşamba pazarı kaldırıldı. Karara direnen pazarcı esnafı, tezgah kurmak için Çarşamba pazarına gittiğinde zabıta ve çevik kuvvet ekibiyle karşılaştı.

Çorum’un ilk pazarı olan ve 50 yıldır vatandaşlara hizmet veren Çarşamba Pazarı artık tarihe karıştı. Belediye’nin Çarşamba günleri kurulan semt pazarı yerinin kaldırılmasına esnaf tepki gösterdi.

Yaklaşık 6 aydır kapatılması gündemde olan Pazar konusunda Pazar esnafı mahkemeye başvurmuş, mahkemenin aldığı “Yürütmeyi durdurma” kararıyla birlikte Çarşamba Pazarı hizmet vermeye devam ediyordu. Daha sonra karara itiraz Çorum Belediyesi’nin talebi üzerine mahkeme, yürütmeyi durdurma kararını bozdu. Bunun üzerine sabah saatlerinde her hafta olduğu gibi bugün de tezgahlarını açmak için pazara gelen esnaf, çevik kuvvet ve zabıta ekipleriyle karşı karşıya geldi. Zabıta ve çevik kuvvet ekipleri tarafından pazarın kurulamayacağının belirtildiğini ifade eden Pazar esnafı, tepkilerini dile getirdi. “Polis, zabıta neden geliyor? Biz terörist miyiz?” diyen pazar esnafı, soğuk havada lastik tekerlek yakarak ısınmaya çalıştı.

Sebzeci ve Pazarcılar Odası Yönetim Kurulu Üyesi Muhammed Koşa, Çorum Belediyesi’nden kendilerine geçici bir Pazar yeri göstermesini istedi.

Pazar esnafı Seydi Şentürk de, daha önceden bu konuyla ilgili önlemlerin alınması gerektiğini dile getirerek, “Çözüm istiyoruz” diye konuştu.

Konuyla ilgili bilgiler veren Sebzeci ve Pazarcılar Odası Başkanı Erdoğan Yılmaz, “Belediye ile esnafı karşı karşıya getirmek istemiyoruz” dedi. Çorum Belediyesi’nin kendilerine gösterdiği yerlerin Pazar esnafı için büyük sorunlar yaratacağını, esnafın buralarda satış yapamayacağını vurgulayan Yılmaz, “Biz bugün böyle bir muameleyi hak etmedik. Polisle ve zabıtayla karşı karşıya kalmak istemiyoruz. Biz her zaman bunların mücadelesini verdik. Belediye ile esnafı karşı karşıya getirmek istemiyoruz. Biz sabah saat 6’da geldiğimizde burada 60 tane çevik kuvvet, 60 tane de zabıta burada bekliyordu. Bize yer gösterilecek ki, bu esnaf evine ekmek götürecek. Önceden yürütmeyi durdurma kararı vardı, o karar kaldırıldı. Şuan belediye tadilatını yapıyor. Tadilat yaparken de bize geçici olarak yer göstermek zorunda. Biz görüşmeye gittik ama hiçbir sonuç alamıyoruz. Bize her hafta açtığımız pazar yerinde Çarşamba günü de pazar açılmasını teklif ediyorlar, ya da ÇESOB’un orda zemini hazırlanmamış, altyapısı olmayan yerlere gidin diyorlar. Biz bu esnafı oraya nasıl götüreceğiz. Bu esnaf bu sıkıntıları hak etmiyor” diye konuştu.

« | »

Haber hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?