Çorum Radyo Televizyonu ÇRT

3D Yazıcı ile ‘Koruyucu Yüz Siperi’ Yapıyorlar

3dyaziciilesiper
2 Nisan 2020

 

3D Yazıcı ile ‘Koruyucu Yüz Siperi’ Yapıyorlar

Çorumlu mucitler sağlık çalışanlarına destek vermek için 3D yazıcı ile koruyucu yüz siperi yapıyor. Sosyal medyada bir araya gelerek üretime başlayan gönüllüler, tanesini 10 liraya mal ettikleri koruyucu siperleri ücretsiz olarak sağlık çalışanlarına teslim ediyor.

Çalışamaya öncülük eden Çorum Mucitler Derneği Başkanı İbrahim Şahin, dünyayı etkisi altına alan Kovid-19 salgınıyla mücadele etmek için gecesini gündüzüne katarak çalışan sağlık çalışanlarına katkı sunmak istediklerini söyledi. Şahin, ürettikleri koruyucu ekipmanlarla sağlık personelini desteklediklerini açıkladı.

3D yazıcıların gücünü kullanarak medikal parçaların, araç ve gereçlerin üretimini sağlamak için sosyal medya üzerinden bir araya gelen, aralarında 3 boyutlu yazıcı sahibi dernekler, firmalar, mühendisler, tasarımcılar ve yazılımcıların da olduğu ağ, “3 Boyut Destek” adıyla “Koruyucu yüz siperi” üretiminin hayata geçirildiğini açıklayan İbrahim Şahin, İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü hibe desteğiyle alınan 3D yazıcının, Çorum’da faaliyet gösteren diğer 3D destek ekibiyle birlikte sağlık personelini desteklediklerini belirtti.

Piyasa değeri 50-60 TL arasında değişen ve stoklarda tükenen koruyucu siperlikler 10-TL’ye maledildiğini belirten Çorum Mucitler Derneği Başkanı İbrahim ŞAHİN, dernek ve yedek parça üreticisi Junior Builders imkanları ile 200 adet siperlik üretildiğini, 100 adedinin Çorum Erol Olçok Eğitim ve Arştırma Hastanesine teslim edildiğini, başta hastaneler olmak üzere aile sağlığı merkezi sağlık çalışanlarına koruyucu yüz siperi üetmeye devam edileceklerini açıkladı.

Çorum Mucitler Derneği Başkanı İbrahim Şahin bu anlamlı çalışmaya katkı ve destek vermek isteyenlerin bağış yapabileceklerini açıkladı.

IMG_7270 WhatsApp Image 2020-03-30 at 09.41.40 WhatsApp Image 2020-03-30 at 09.42.06

Yorumlar

« | »

Haber hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?