Çorum Radyo Televizyonu ÇRT

2014’te Çorum’da Neler Yaşandı?

2014tecorumdaneleryasandi
03 Ocak 2015

2014’te En Çok Tıklanan Haberler İçin Tıklayın

“2014’de Çorum”  haber programı ile karşınızdayız. Bir yılı geride bırakırken, yılın önemli olayları ile hafızalarımızı bir kez daha tazeliyoruz.

2014 Türkiye’de olduğu gibi Çorum’da da seçim yılı oldu. Seçim sürecinde CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu Çorum halkıyla buluştu. Kılıçdaroğlu abide meydanında toplanan binlerce kişiye hitap etti.  Şimdi o günlere dönüyor. ÇRT Haber Merkezi arşivinden derlenen haberleri getiriyoruz ekranlarınıza.

ÇORUM’DA YEREL SEÇİMLER

Çorum halkı yerel seçimler için sandık başına gitti. Muzaffer Külcü yeniden belediye başkanı seçildi.

AŞDAĞUL’DA SEÇİMLER İPTAL!

Yerel seçimler bitti ancak tartışmaları uzun sürdü. Seçim sonuçlarına itirazlar üst üste geldi. Bu itirazların birinde ise Çorum’un Aşdağul Beldesine yapılan seçimlerin iptali ile sonuçlandı. CHP’nin 1 oy farkla kazandığı seçimlerin tekrar yapılmasına karar verildi.

HACIHAMZA’DA HALK YOL KAPATTI, EYLEM YAPTI

Beldelerin kapatılması Çorum’da tepkilere yol açtı. Kargı İlçesi’ndeki 42 yıllık Hacıhamza Belde Belediyesi’nin 30 Mart Yerel Seçimleri’nde kapatılmasına tepki gösteren belde sakinleri D-100 karayolunu trafiğe kapatıp eylem yaptı.

KARAHACİP’TE KADINLAR İSYAN ETTİ

Hacıhamzada tepkiler bu şekildeyken, Karahacip’te ise kadınlar ayaklandı. Kapatılan belediyeye ait iş makinelerini vermemek için ellerinde sopalarla nöbet tutan kadınlar eylem yaptı.

MHP’DE YENİ OLUŞUM

30 Mart seçimlerinin ardından MHP’de istifa depremi yaşandı. MHP’nin il ve merkez ilçe yönetimleri genel merkez tarafından yeniden atandı.

BELEDİYE MECİSİ GERGİN BAŞLADI

30 Mart seçimlerinin ardından Çorum Belediye Meclisi’nde yeni dönem başladı. Ancak meclisin ilk toplantısı oldukça gergin başladı.

BAHÇELİ’NİN ÇORUM ZİYARETİ

30 Mart yerel seçimlerinin ardından bu defa siyasi arena Cumhurbaşkanlığı seçimleri için hareketlendi. Seçim döneminde Çorum’a gelen MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli Sungurlu ve Laçin’i ziyaret etti.

CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMLERİ

Tarih 10 Ağustos 2014. Çorum halkı Cumhurbaşkanı seçmek için sandık başına gitti.  Ak Parti’nin adayı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin 12. Cumhurbaşkanı seçildi.

“BEN HIZIRIM’IM” DEDİ, DOLANDIRDI

2014’ün en ilginç asayiş olaylarından birisi Çorum’da yaşandı. Çorum’da kendini Hızır Aleyhi selam olarak tanıtan bir kişi vatandaşları dolandırdı. İlginç olay bu kadarına da pes dedirttirdi.  Sahte Hızır ile dolandırdığı vatandaşlar arasında ilginç anlar da yaşandı.

DÖRT KİŞİLİK AİLE YANARAK CAN VERDİ

2014’ün en yürek burkan olaylarından biri de, bir evde sobadan çıkan yangın oldu. O yangın 3’ü çocuk 5 kişilik aileyi yok etti.

ÇORUM MADENCİLERİNİ UĞURLADI

Türkiye’de 2014’ün en önemli olaylarından biri de Soma’daki maden faciasıydı.  Soma faciası Çorum’u da derinden yaraladı. Soma’da hayatını kaybeden Çorumlu işçiler Ramazan Çatar ile Ahmet Erol’un cenazeleri Dodurga ilçesinde, İsmail Yıldırım ise Laçin’de toprağa verildi.

OSMANCIK’TA SEL AFETİ

Osmancık’ta sel felaketi yaşandı. Yaklaşık 30 dakika süren sağanak yağış sele neden oldu. İlçede onlarca araç hasar gördü, yaklaşık 250 ev ve işyeri sular altında kaldı.  Rögara düşen bir belediye işçisi ise hayatını kaybetti.

ÇUKURÖZ KÖYÜ ALEV ALEV YANDI

Ve Çorum’un en önemli olaylarından birisi. Bayat ilçesine bağlı Çukuröz köyünde çıkan yangında köy konağı ile birlikte 29 ev kül oldu.

ÇORUM’DA F16 DÜŞTÜ

Merzifon 5’inci Ana Jet Üs Komutanlığı’na ait F16 uçağı Çorum’da düştü. Uçağın pilotu ise paraşütle atlayarak kurtuldu. İşte o haber.

“BİR UCUBE YIKILDI, BİR UCUBE YAPILIYOR”

2014’ün en çok tartışılan konularından birisi de yıkıla kültür sitesi yerine yapılan park oldu. Belediye’nin altı otopark, üstü yeşil alan yapmak üzere valilikten devraldığı kültür sitesini, yıktıktan sonra yerine yaptığı projede otoparkın olmadığı ortaya çıktı. Tartışmalar da o anda başladı. Siyasiler “bir ucube yıkılıyor bir ucube yapılıyor” eleştirisinde bulundu.

CADDEYE OTO PARK ARTIK ÜCRETLİ

Çorum’da bir başka tartışma konusu ise ücretli otopark uygulaması oldu. Gazi ve İnönü Caddesi’nde ücretli park uygulaması yeniden başladı.

DODURGA MADEN İŞLETMESİNDE GERGİNLİK

Bir tartışmalı olayda Dodurga’dan. İlçede faaliyeti durdurulan maden ocağında işçi krizi yaşandı. 161 Madenci işten çıkarıldıkları iddiasıyla eylem yaptı. Madencilere destek vermek için giden bölgeye giden CHP’liler Maden ocağı sahibiyle tartıştı.

YENİ HASTANENİN TEMELİ ATILDI

Çorum’da önemli bir sağlık yatırımının yapımına başlandı. Yeni şehir hastanesinin temeli düzenlenen törenle atıldı. Temel atma törenine Avrupa Birliği Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’da katıldı.

KUZEY KAMPÜSTE İLK TEMEL ATILDI

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu Çorum’a geldi. Eroğlu, Hitit Üniversitesi’nin Akademik yıl açılışı ve Kuzey Kampüs temel atma törenine katıldı.

ÇORUM ŞOFÖRLER ODASI SEÇİMLERİ

Çorum Esnaf Odaları Birliğine bağlı meslek odalarının 2013 yılı sonrlarında başlayan seçimleri 2014’te sona erdi. En tartışmalı seçim ise şoförler odasındaydı. Seçimler iki defa iptal edildi.

ÇESOB GENEL KURULUNDA 2 ADAY YARIŞTI

Çorum Esnaf Odaları Birliği’nde genel kurul maratonu sona erdi. Oda seçimlerini tamamlayan esnaf, son olarak Esnaf Odaları Birliği’nin yeni yönetimini belirlemek için sandık başına gitti. İki adayın yarıştığı seçimin galibi Yalçın Kılıç oldu.

VALİ KARA GÖREVE BAŞLADI

2014’te Çorum valiliğinde de yeni bir dönem başladı. Valiler kararnamesi ile Çorum’a atanan Ahmet Kara göreve başladı.

EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ’NDE DEVİR TESLİM

2014 Çorum Emniyet Müdürlüğünde de değişim yılı oldu. Çorum’un yeni Emniyet Müdürü Salih Erkan Tarancı görevi Halil İbrahim Doğan’dan devraldı.

AK PARTİ MERKEZ İLÇE KOGRESİ YAPILDI

Ak Parti’de kongre heyecanı başladı. AK Parti Merkez İlçe Başkanlığının 5. Olağan Kongresi yapıldı. Tek liste genel kurulda Yaşar Anaç seçildi. Kongreye Bakan Mehmet Mehdi Eker’de katıldı.

ÇRT TÜRKSAT’TA YAYINA BAŞLADI

ÇRT ve Çorum açısından da 2014 önemli bir yıl oldu. 1995 Yılında Çorum da karasal yayın faaliyetine başlayan Çorum Radyo Televizyonu, kesintisiz olarak sürdürdüğü televizyon yayıncılığı faaliyetini uyduya taşıyarak Çorum da önemli bir eksikliği giderdi.

Yorumlar

« | »

Haber hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?