Çorum Radyo Televizyonu ÇRT

100 Bin Koyun Hibe mi, Kredi Karşılığı mı?

koyun
9 Eylül 2020

100 Bin Koyun Hibe mi, Kredi Karşılığı mı?

‘Çorum’a 100 Bin Koyun’ projesinin detaylarını anlatmak üzere düzenlenen basın toplantısında konuşan AK Parti Çorum Milletvekili Ahmet Sami Ceylan, “Çorum çiftçisi için önemli bir gün” ifadesini kullandı. Projenin Çorum çiftçisi için müjdeli bir haber olduğunu söyleyen Ceylan “Çorum’a 100 bin adet koyun dağıtacağız” dedi.

AK Parti Çorum İl Başkanlığı’nda düzenlenen basın toplantısına AK Parti Çorum Milletvekili Ahmet Sami Ceylan ve İl Başkanı Av. Yusuf Ahlatcı ile partililer de katıldı.

AK Parti Çorum İl Başkanlığı’nda dün düzenlenen basın toplantısında konuya ilişkin değerlendirmede bulunan AK Parti Çorum Milletvekili Ahmet Sami Ceylan’ın, çiftçiye kredi karşılığı verilecek olan koyunların hibe olduğunu söylemesi kafaları karıştırdı.

Konuşmasında ‘Koyun Yetiştiriciliği Çorum Kalkınma Projesi’nin amacının ilk dört önceliği olduğunu anlatan Ceylan “Birinci önceliğimiz koyun yetiştiriciliği yapan çiftçilerimizin ölçeklerinin artırılması yani koyun sayısının artırılması, ikinci önceliğimiz ise ülkemizdeki küçükbaş hayvan varlığının 30 milyondan 80 milyona çıkartmak için Çorum’da da 100 bin adet artırıma gitmek. Üçüncü önceliğimiz atıl duran işletme kapasitelerini tekrar üretime başlatmak. Dördüncü önceliğimiz ise yerel koyun ırklarıyla bölgesel kalkınmayı sağlamak” dedi.

“MERA KULLANIMINI ARTIRMAMIZ GEREK”

Kişi başı 100 koyun alacak çiftçilerin kâr elde etmesinin yolunun mera kullanımının olduğunu söyleyen Ahmet Sami Ceylan “Mera kullanımını Çorum’da arttırmamız gerekiyor. Hayvan yetiştiriciliğinde en büyük girdi yem girdisidir. Bunun için meraları Tarım İl Müdürlüğü kanalıyla ıslah edip tekrar çiftçimizin imkânları dahilinde kullanımına açarak üretim girdisini, maliyetlerini düşürmeyi amaçlıyoruz” şeklinde konuştu.

KOLAY KREDİ VERECEĞİZ DEDİ AMA…

Çorum doğumlu ve Çorum’da yaşayan çiftçilerin projeden faydalanabileceğini söyleyen Ceylan “Kişi başına 100 adet koyun vereceğiz. Ziraat Bankası aracılığıyla 100 bin liraya sıfır faiz veriyoruz. Faizi hükümet olarak biz karışılıyoruz” dedi. 100 bin liraya ek olarak 50 bin liranın faizinin bir kısmını sübvanse ettiklerini dile getiren Ceylan “Faizin sadece yüzde dördünü alıyoruz” dedi. Ceylan açıklamasında “Krediyi zorlaştırmadan vatandaşımızın iki kefille bankamıza gelmesi durumunda çiftçi kredisini alacak” dedi. Verilen kredinin ödemesinin de ‘bir yıl ödemesiz yedi yıl ödemeli’ ifade etti. Ancak projeye başvurmak için sadece iki kefil yetmediği öğrenildi. Proje için iki kefilin yanı sıra çiftçinin teminat olan hayvan rehini, ve kuzuların satışının temlikini de vermesi gerekiyor.

Tarım İl Müdürlüğü, Ziraat Odası ve Koyun Keçi Yetiştiriciliği Birliği ile beraber Çorum’da hangi koyun ırkının daha verimli olduğunun seçilmesini amaçladıklarını söyleyen Ceylan “Projemizde, çiftçimize verimli bulduğumuz ırkların içinden dişi koyun almak kaydıyla vereceğiz” dedi.  Çorum çiftçisinin ileriye yönelik umutlarının artacağını vurgulayan Ceylan “Vatandaşımıza 100 adet koyun sayısını belirledik.  Bakıldığında 100 koyun bir yıl sonra en az 250 koyun olacak.          İkinci yıl 400 adet koyunu bulacak. Çiftçimizin iyiliğini düşündüğümüz için 100 adet koyun sayısını yeterli bulduk” dedi.

Projeden faydalanmak isteyen çiftçiler için Ceylan ” Çorum Valiliği ve Tarım İl Müdürlüğü kanalıyla ilçelerimizi de kapsayan bu projeden yararlanmak isteyen çiftçilerimizin isteklerini alacağız” dedi. Projeden faydalanmak isteyen vatandaşlar için şartların olduğunu vurgulayan Ceylan “Çiftçiler için projede istediğimiz önceliğimiz şu anda koyunculuk yapan veya beş yıl önce koyunculuk yapmış fakat şu anda tesislerinin olup iş yapmaması durumundaki çiftçilerimize de vereceğiz” dedi.

100 Bin Koyun projesinin detaylarının konuşulduğu basın toplantısında Çorum adına güzel bir proje sunduğunu ifade eden Çorum Milletvekili Ahmet Sami Ceylan “Allah çiftçilerimizin yollarını açık etsin. Hayırlı uğurlu olsun” dedi.

Yorumlar

« | »

Haber hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?